1.8 C
Skopje

МАКЕДОНИЈА

СПОРТ

Јакобсен: Мојот најголем фокус ќе биде да имам свежи играчи за полуфиналето

Франција ќе игра за влез во полуфиналето во последниот меч со Данска. Работата ќе биде полесна за „експертите“ предводени од Гијом Жил, бидејќи се...

„На Ѓоковиќ ќе му биде тешко да ја продолжи кариерата ако не се вакцинира“

На Новак Ѓоковиќ ќе му биде тешко да ја продолжи професионалната кариера доколку не прими вакцина против коронавирусот, предупредува Тим Хенман. На најдобриот тенисер во...

Шкупи доби големо засилување: Имери по три ипол години се врати во Чаир

Екипата на Шкупи ангажираше ново засилување пред почетокот на пролетниот дел од сезоната во македонската Прва лига, каде што ќе се обиде да ја...

РЕГИОН

Приштина да ја преиспита одлуката за ограничен влез во Косово, бара СКСЗМ

Стопанската комора на северо - западна Македонија бара косовските власти да ја преиспитаат одлуката која е стапена во сила, според која за влез во...

СВЕТ

Медведев: Мора да се преговара за да се избегне војна

Процесот на преговори за безбедносните гаранции е единствениот начин за решавање на актуелната ситуација, а за да се избегне војна мора да преговарате, изјави...

Во Истанбул наврна толку многу снег што низ градот може да се помине само на скии

Во некои делови на Истанбул паднале повеќе од 80 сантиметри снег, поради што од синоќа спасувачките и градските служби се на улиците. На социјалните мрежи...
Marketing

АКТУЕЛНОСТИ

Медведев: Мора да се преговара за да се избегне војна

Процесот на преговори за безбедносните гаранции е единствениот начин за решавање на актуелната ситуација, а за да се избегне војна мора да преговарате, изјави...

ЧЛЕНОВИТЕ НА КОМИСИЈАТА ЗА ИСТОРИСКИ ПРАШАЊА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА СЕ РАЗБУДИЈА ПРЕД ПЕТКОВ И КОВАЧЕВСКИ, ВЕТИЈА ЌЕ РАБОТАТ БРЗО

Следните четири месеци членовите на комисијата за историја ќе имаат три средби и многу интензивна работа која треба да ги реши отворените прашања, кажа...

Вечерва се одржа седница на Централниот одбор на СДСМ. Поради заштита на здравјето седницата се одржа онлајн, преку дигитална платформа. Членовите на Централниот одбор дискутираа...

СЗО: Омикрон, иако со слаби симптоми, сепак има ризици по здравјето

Македонија го живее врвот од заразата со ковид. Бројките секојдневно растат поради сојот омикрон кој неконтролирано се шири. Иако со поблаги симптоми, сепак, болеста...

Адеми: Сите во Собрание треба да бидеме конструктивни за развој на државата

Во едно ексклузивно интервју за Indeks.mk координаторот на пратеничката група на ДУИ, г-дин Арбер Адеми зборува за работата на Собранието, улогата на опозицијата и...

ТЕКНОЛОГИЈА

ИНТЕРВЈУ

Интервју со МФ Фатмир Бесими: Имаме план за економска и финансиска соработка со Бугарија

Министерот за финансии во ексклузивно интервју за Indeks.mk дава детали за економско-финансиската соработка со Република Бугарија како и за плановите како ќе се разменуваат...

СИТЕ ВЕСТИ

АКТУЕЛНОСТИ

Пановски: Не само од трета доза, кај малолетните воопшто нема потреба од ковид-вакцина

Освен кај децата кои имаат здравствени проблеми и хронични заболувања, не сметам дека треба да се прими вакцината против Ковид-19 воопшто, а третата доза...

Нема позитивен одговор на барањата на Русија на писмкото до НАТО

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров потврди дека Москва добила писмен одговор од САД на барањата за проширување на НАТО. Американската страна го достави...

Грковска – Галовеј: Продолжува соработката во правец на унапредување на политиките за добро владеење

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска ја прими амбасадорката на Обединетото Кралство во нашата држава, Рејчел...

Пендаровски и Радев во Софија ќе даваат придонес за надминување на спорот

На тркалезната маса „Пристапувањето на Западниот Балкан кон ЕУ: долга, (не)завршена приказна – Одржливост на македонскиот надворешнополитички курс“, Пендаровски повтори дека стартот на новата...

Учениците ООУ „Нури Мазари“ – Дологожда, ќе вршат физичка активност во нова спортска сала

Во просториите на Министерството за образование и наука го пречекав градоначалникот на Општина Струга г-дин. Рамис Мерко и потпишавме договор за изградба на спортска...