6.8 C
Skopje

Sofja me sinjale pozitive për kompromis me Shkupin

I dërguari special i qeverisë maqedonase për zgjidhjen e mosmarrëveshjes ndërmjet autoriteteve të Shkupit dhe Sofjes, Vllado Buçkovski shpreson se do të këtë rezultate pas takimit të kryeministrit të ri maqedonas Dimitar Kovaçevski me homologun e tij bullgar Kiril Petkov, i parashikuar për ne mesin e muajit Janar.

Ish kryeministri maqedonas shpreson se Bullgaria do ta heqë veton në muajt e ardhshëm bllokadën ndaj Maqedonisë së Veriut për negociatat me BE-në.

Koha e punës së grupeve të përbashkëta do të jetë e mbushur me takime intensive sipas Buckovskit ndaj afati për të pritur rezultate konkrete mund të shkurtohet. Kryeministri i ri bullgar Kiril Petkov u shfaq entuziast natën e ndërrimit të viteve duke zgjedhur një fushë shahu dhe një shahist të vogël për t’i uruar bashkëqytetarët e tij.

Duke përkujtuar faktin se Bullgaria hyri në vitin 2022 dhe filloi viti i 15-të si anëtare me te drejta te plota te Bashkimit Evropian Petkov theksoi se vendi i tij do të luajë një rol më aktiv dhe më konstruktiv.

Ai ka shpallur afatin gjashte mujor për një zgjidhje të përshpejtuar të çështjeve mes Sofjes dhe Shkupit. Sofja këmbëngul që Republika e Maqedonisë Veriore të përfshijë bullgarët në Kushtetutë për të garantuar të drejtat e tyre.

TË FUNDIT

Kovaçevski dhe Petkov zotohen për bashkëpunimin mes dy vendeve

Kryeministri Dimitar Kovaçevski pas takimit me homologun e tij bullgar Kiril Petkov njoftoi se është arritur marrëveshje që Bullgaria mos të pengoj përdorimin e...

Kryetari Ganiu mirëpriti kryetarin e Tearcës, Nuhi Nezirin

Sot kisha nderin të jem nikoqir i kryetarit të Komunës së Tearcës, Nuhi Neziri. Vendosja e një bashkëpunimi të fuqishëm mes Çairit dhe Tearcës ishte...

Suat Shaqiri është emëruar drejtor organizativ në Klinikën univerzitare të pulmologjisë dhe alergologjisë

Kandidati për kryetar komune në Çashkë, Suat Shaqiri është emëruar drejtor organizativ në Klinikën univerzitare të pulmologjisë dhe alergologjisë dhe këtë për herë të...

Kryeministri Kovaçevski e priti në takim Kryeministrin bullgar, Kiril Petkov

Me ceremoni shtetërore para Qeverisë, Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, e priti Kryeministrin e Republikës së Bullgarisë Kiril...

Grubi – Abdrakhmanov: Maqedonia e Veriut shembull i respektimit të komuniteteve

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim komisionarin e Lartë të...