0.8 C
Skopje

Kryeministri i sapozgjedhur bullgar: Do të rekomandojmë proces të shpejtë të integrimit të RMV-s në BE

Kryeministri i sapozgjedhur i Bullgarisë, Kirill Petkov ka dhënë sinjale pozitive për procesin eruointegrues të Maqedonisë së Veriut, pasi ka deklaruar se do të rekomandojë proces të shpejtë për anëtarësim të vendit në Bashkimin Evropian.

Në intervistë për Fajnenshëll Tajms, para se Parlamenti të votojë për zgjedhjen e tij si kryeministër, ai konfirmoi përkushtimin e Bullgarisë drejt NATO-s dhe Perëndimit.

“Ne jemi 100% në anën e vërtetë me politikat e NATO-s dhe BE-së”, tha Petkov.

“Do të rekomandojmë proces të ri (të Maqedonisë së Veriut), shumë të shpejtë, me kornizë kohore të kufizuar prej gjashtë muajsh”, tha Petkov më tej, transmeton Investitor, përcjell TV21.

TË FUNDIT

RMV me Qeveri të re / Kovaçevski kryeministër, Grubi zëvendëskryeministër i parë

Në KUvendin e Maqedonisë së Verut është zgjedhur Qeveria e re. Nga gjithsej 118 deputetë të pranishëm në sallë, kanë votuar 108. Prej tyre 62...

Arbër Ademi replikë Ziadin Selës: Nuk mund ta mposhtni Ali Ahmetin, jeni humbës në çdo cikël zgjedhor

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi ka replikuar kundër Ziadin Selës duke i thënë se ai duhet të kërkojë përgjegjësi për dështimin...

Vjollca Ademi replikë Ilire Dautit: A ndjeheni mirë që partneri juaj Apasievi nuk ju lejon të flisni shqip?

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi: BDI gjithmonë punon në përmirësimin e pozitës së gruas

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi ia përplas në fytyrë Ilire Dautit: Nuk keni kredibilitet të flisni, nga 80 mijë vota mbetët me 40 mijë

Gjatë debatit për zgjedhjen e Qeverisë së re, deputetja e ASH-së Ilire Dauti, ka akuzuar BDI-në për varfërimin e qytetarëve dhe largimin e përditshëm...