2.8 C
Skopje

Grubi në Programin 200: Punojmë për datë ashtu siç punuam për anëtarësim në NATO

Zëvendëskryeministri i parë Grubi ka thënë se bashkë me partnerët e koalicionit punojnë që vendi të merr datë dhe mos ketë ecje ndryshe por në Dhjetor të ketë një lëvizje pozitive.

“Jemi shumë optimist dhe do të punojmë për datën ashtu siç kemi punuar për ndryshimet kushtetuese dhe anëtarësimi në NATO. Nuk duhet të ngremë dorë, për ne e as për gjeneratat e ardhshme por edhe për strategjinë gjeopolitike e gjeostrategjike të vendit, do të vazhdojmë përpjekjet deri në gjetjen e kompromisit e sa i përket politikave strategjike. LSDM, BDI, partnerët e koalicionit por edhe partitë shqiptare janë treguar të guximshme për të marrë këto vendime prandaj edhe ne insistojmë të stabilizojmë vendin sepse në Dhjetor mund të ketë një lëvizje afirmative pozitive që do të mundësonte marrjen e datës në fillim të vitit të ardhshëm”, tha Grubi.

TË FUNDIT

Kovaçevski dhe Petkov zotohen për bashkëpunimin mes dy vendeve

Kryeministri Dimitar Kovaçevski pas takimit me homologun e tij bullgar Kiril Petkov njoftoi se është arritur marrëveshje që Bullgaria mos të pengoj përdorimin e...

Kryetari Ganiu mirëpriti kryetarin e Tearcës, Nuhi Nezirin

Sot kisha nderin të jem nikoqir i kryetarit të Komunës së Tearcës, Nuhi Neziri. Vendosja e një bashkëpunimi të fuqishëm mes Çairit dhe Tearcës ishte...

Suat Shaqiri është emëruar drejtor organizativ në Klinikën univerzitare të pulmologjisë dhe alergologjisë

Kandidati për kryetar komune në Çashkë, Suat Shaqiri është emëruar drejtor organizativ në Klinikën univerzitare të pulmologjisë dhe alergologjisë dhe këtë për herë të...

Kryeministri Kovaçevski e priti në takim Kryeministrin bullgar, Kiril Petkov

Me ceremoni shtetërore para Qeverisë, Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, e priti Kryeministrin e Republikës së Bullgarisë Kiril...

Grubi – Abdrakhmanov: Maqedonia e Veriut shembull i respektimit të komuniteteve

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim komisionarin e Lartë të...