-6.2 C
Skopje

Filipçe: Le t’u ndihmojmë fëmijëve të shëndetshëm dhe pa brenga t’i realizojnë ëndrrat e tyre

Shëndeti i fëmijëve është gjithmonë në rend të parë. Le t’u ndihmojmë të shëndetshëm dhe pa brenga t’i realizojnë ëndrrat e tyre, porositi ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe me rastin e Ditës Botërore të Fëmijëve.

Ministri në publikimin e ri në rrjetin social “Fejsbuk” përkujtoi për angazhimet e Ministrisë së Shëndetësisë për përmirësimin e sistemit shëndetësor gjatë periudhës së kaluar.

“Në Klinikën për Sëmundje të Fëmijëve kemi rinovuar reparte të shumta – për trajtim intensiv, për neonatalogji, hematoonkologji ndërsa tani në vijim është ripërtëritja e plotë infrastrukturore të repartit për onkologji ku mjekohen fëmijët me sëmundje të rënda. Kemi vendosur terapi të re falas për fëmijët me sëmundje të rralla. Në Klinikën për Hematologji në tri vitet e kaluara me transplantim alogjen janë mjekuar fëmijë mbi 10 vjeç. Këta fëmijë paraprakisht, për këtë lloj të mjekimit janë udhëzuar jashtë vendit”, theksoi ai.

Shtoi se janë furnizuar sensorë për matjet e glikemisë tek fëmijët, ndërsa e kemi siguruar edhe terapinë më të re me insulinë për fëmijët me diabet, si edhe se zhvillimi i Klinikës për Gjinekologji dhe Akusheri i ka shpëtuar shumë jetë të reja.

Ministri informoi se nga viti 2016 deri më sot, vdekshmëria tek foshnjat e lindura para kohe është zvogëluar prej 25 për qind në 8,9 për qind, gjegjësisht për 16, 1 për qind.

TË FUNDIT

RMV me Qeveri të re / Kovaçevski kryeministër, Grubi zëvendëskryeministër i parë

Në KUvendin e Maqedonisë së Verut është zgjedhur Qeveria e re. Nga gjithsej 118 deputetë të pranishëm në sallë, kanë votuar 108. Prej tyre 62...

Arbër Ademi replikë Ziadin Selës: Nuk mund ta mposhtni Ali Ahmetin, jeni humbës në çdo cikël zgjedhor

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi ka replikuar kundër Ziadin Selës duke i thënë se ai duhet të kërkojë përgjegjësi për dështimin...

Vjollca Ademi replikë Ilire Dautit: A ndjeheni mirë që partneri juaj Apasievi nuk ju lejon të flisni shqip?

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi: BDI gjithmonë punon në përmirësimin e pozitës së gruas

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi ia përplas në fytyrë Ilire Dautit: Nuk keni kredibilitet të flisni, nga 80 mijë vota mbetët me 40 mijë

Gjatë debatit për zgjedhjen e Qeverisë së re, deputetja e ASH-së Ilire Dauti, ka akuzuar BDI-në për varfërimin e qytetarëve dhe largimin e përditshëm...