-6.2 C
Skopje

Frçkoski: Mendoj se kjo politikë qeveritare duhet të vazhdojë

Profesori universitar Ljubomir Frçkoski, ka folur në lidhje me shumicën e re parlamentare dhe dorëheqjen e kryeministrit Zoran Zaev.

Në paraqitjen e tij për “TV24”, Frçkoski tha se nëse nuk votohet interpelanca ndaj Qeverisë, Zaevi do ta aktivizojë dorëheqjen dhe sipas tij, do të kemi qeveri me kryeministër të ri.

“Unë jam për këtë, që të vazhdojë kjo qeveri dhe asnjëherë nuk kam qenë për ndarje. Nëse bëhet qeveri e re nga opozita, ajo do të ketë qëndrime të reja dhe të ndryshme. Problemi është që nuk kanë program qeveritar. Kurse kjo qeveri, siç e shoh unë, ka bërë gjëra të vlefshme. Në politikën e jashtme e ka përfunduar çështjen më të rëndësishme”.

“Ka raportin të mirë nga Komisioni Evropian, që e kemi marrë ndonjëherë. Prandaj mendoj se kjo qeveri duhet të vazhdojë”, deklaroi në mes tjerash Frçkoski./Telegrafi/

TË FUNDIT

RMV me Qeveri të re / Kovaçevski kryeministër, Grubi zëvendëskryeministër i parë

Në KUvendin e Maqedonisë së Verut është zgjedhur Qeveria e re. Nga gjithsej 118 deputetë të pranishëm në sallë, kanë votuar 108. Prej tyre 62...

Arbër Ademi replikë Ziadin Selës: Nuk mund ta mposhtni Ali Ahmetin, jeni humbës në çdo cikël zgjedhor

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi ka replikuar kundër Ziadin Selës duke i thënë se ai duhet të kërkojë përgjegjësi për dështimin...

Vjollca Ademi replikë Ilire Dautit: A ndjeheni mirë që partneri juaj Apasievi nuk ju lejon të flisni shqip?

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi: BDI gjithmonë punon në përmirësimin e pozitës së gruas

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi ia përplas në fytyrë Ilire Dautit: Nuk keni kredibilitet të flisni, nga 80 mijë vota mbetët me 40 mijë

Gjatë debatit për zgjedhjen e Qeverisë së re, deputetja e ASH-së Ilire Dauti, ka akuzuar BDI-në për varfërimin e qytetarëve dhe largimin e përditshëm...