0.8 C
Skopje

Ambasada e SHBA-së hedh poshtë akuzat e Brnabiq ndaj kongresistëve amerikanë

Ambasada e SHBA-së në Beograd i ka quajtur fyese dhe të pasakta akuzat e zyrtarëve më të lartë serbë ndaj kongresistëve amerikanë, të cilët theksuan problemin me korrupsionin dhe lirinë e mediave në Serbi.

“Nga shkëmbimet akademike deri te bashkëpunimi në fushën e sigurisë dhe luftës kundër COVID-19, marrëdhëniet e SHBA-së me Serbinë janë të shkëlqyera dhe përmirësohen çdo ditë e më shumë. Akuzat e fundit kundër anëtarëve tanë të zgjedhur të Kongresit janë absurde, fyese dhe të pasakta”, tha një zëdhënës i Ambasadës së SHBA-së për Beta.

Dje, me rastin e vizitës në Uashington të liderit të Partisë opozitare për Liri dhe Drejtësi, Dragan Djilas, kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ndër të tjera tha se “nuk beson se ka parë ndonjë kongresist pa asnjë dinar apo dollar”.

Pastaj “paguan edhe pak” për të shkruar një letër të tillë, shtoi ajo, duke aluduar në letrën e kongresistëve amerikanë drejtuar presidentit të SHBA-së për gjendjen e demokracisë në Serbi.

Më 5 nëntor, një grup anëtarësh të Kongresit amerikan i kërkuan presidentit Joe Biden që të shqyrtojë vendosjen e sanksioneve ndaj atyre që destabilizojnë Ballkanin Perëndimor, duke deklaruar se janë të shqetësuar për ndikimin e situatës politike në Serbi në rajon dhe Evropë.

TË FUNDIT

RMV me Qeveri të re / Kovaçevski kryeministër, Grubi zëvendëskryeministër i parë

Në KUvendin e Maqedonisë së Verut është zgjedhur Qeveria e re. Nga gjithsej 118 deputetë të pranishëm në sallë, kanë votuar 108. Prej tyre 62...

Arbër Ademi replikë Ziadin Selës: Nuk mund ta mposhtni Ali Ahmetin, jeni humbës në çdo cikël zgjedhor

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi ka replikuar kundër Ziadin Selës duke i thënë se ai duhet të kërkojë përgjegjësi për dështimin...

Vjollca Ademi replikë Ilire Dautit: A ndjeheni mirë që partneri juaj Apasievi nuk ju lejon të flisni shqip?

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi: BDI gjithmonë punon në përmirësimin e pozitës së gruas

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi ia përplas në fytyrë Ilire Dautit: Nuk keni kredibilitet të flisni, nga 80 mijë vota mbetët me 40 mijë

Gjatë debatit për zgjedhjen e Qeverisë së re, deputetja e ASH-së Ilire Dauti, ka akuzuar BDI-në për varfërimin e qytetarëve dhe largimin e përditshëm...