3.8 C
Skopje

SHBA i “merr” BE-së frerët e dialogut Kosovë-Serbi? “Me bisedimet po merret Escobar”

Shtetet e Bashkuara po e forcojnë qasjen e tyre ndaj dialogut Kosove-Serbi, e nënkuptuar qartazi kjo nga përgëzimi që Byroja e Çështjeve Europiane dhe Euroazisë në Departamentin amerikan te Shtetit i beri të dërguarit special për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar lidhur me angazhimin e tij në rajon, e sidomos në bisedimet Prishtinë-Beograd.

Në postimin e saj në Twitter, theksohej pikërisht ky fakt. “Urime Përfaqësuesit të ri Special në Ballkanin Perëndimor – Gabriel Escobar!

Ai tashmë është duke punuar në dialogun Serbi-Kosovë të ndërmjetësuar nga BE, sigurimin e pranimit rajonal në bllokut dhe presionin ndaj udhëheqësve të Bosnjës që të avancojnë reformat dhe të respektojnë sovranitetin/integritetin territorial të BiH”, thuhet aty.

Zyrtarët amerikanë kanë shfaqur një qëndrim më fleksibil ndaj çështje së zgjidhjes përfundimtare të kontestit Kosovë- Serbi, sipas njohësve të çështjeve politike në Kosovë.

Njohjen reciproke ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si një “zgjidhje ideale” për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve, e ka përmendur zëvendësndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Europën dhe Euroazinë, njëherësh i dërguar për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Nën ndërmjetësimin e BE-së, Kosova e nisi dialogun me Serbinë në 2011-ën.

Takimi i parë i mbajtur marsin e atij viti u pasua nga shumë të tjerë dhe nga mbi 30 marrëveshje të miratuara, shumica e të cilave nuk kanë gjetur zbatim as pas 10 vitesh negociata.

Top Channel

TË FUNDIT

Zejdi: Nisma për rrëzimin e Qeverisë ishte aventurë e keqe politike

–Konsideroj se ishte aventurë e keqe politike gjithë ajo nismë për rrëzimin e Qeverisë, kështu e komentoi fillimisht deputeti i Alternativës sonte në ClickPlus...

Nënkryetar i Parlamentit? Zejdi në Click plus: Do të diskutohet brenda deputetëve tanë

Deputeti i Alternativës, Skender Rexhepi-Zejd në ClickPlus në TV21 tha se Alternativa do të emërojë një nënkryetar të Kuvendit, por që sipas tij ende...

Zejd në Click plus: Në zgjedhje lokale VMRO-së ia pa hajrin vetëm Taravari

Deputeti i Alternativës Skender Rexhepi – Zejdi sonte në emisionin Click Plus në TV 21 tha se në Aleanca për Shqiptarët ia panë hajrin...

Sela thotë se Alternativa nuk ka të drejtë në pushtetin lokal

Pas gjithë asaj që ndodhi me ish-partnerin ë koalicionit të Alenacës, Alternativën, kryetari i ASH ka thënë se tanimë në pushtetin lokal dhe në...

Sela: Kemi rënje të votave, nëse ma kërkojnë dorëheqjen e pranoj

Ziadin Sela ka pranuar se kanë rënje të votave në këto zgjedhje lokale. “Ne si parti kemi rënje të votave dhe këtë nuk mund ta...