9.8 C
Skopje

RMV/ Rriten infektimet te të rinjtë, viktima më e re 16 vjeç

Në Klinikën Infektive në Shkup, nga Covid 19, mbrëmjen e së martës ka humbur jetën një 16 vjeçare nga Siriçina e Tetovës, e cila nuk ka pasur probleme tjera shëndetësore. Siç kanë njoftuar mjekët e Klinikës Infektive, ajo ishte sjellë në spital në gjendje të rënduar shëndetësore.

Inspektorati Shëndetësor Sanitar ka iniciuar inspektim të jashtëzakonshëm të mënyrës së trajtimit shëndetësor të 16 vjeçares, duke filluar që nga mjeku amë e deri te Klinika Infektive.Ditë më parë jetën e humbi edhe një 17 vjeçare nga Demir Hisari, por që kishte edhe diabet dhe nuk ishte e vaksinuar.

Këto raste ngrenë shqetësimin se sa të sigurt janë të rinjtë nga variantet e reja të Covid 19. Shifrat tregojnë se nuk janë aspak. Javën e fundit, të rinjtë e grupmoshës prej 20-29 vjeç kanë qenë më të prekurit nga virusi. Në periudhën prej 25-31 tetor, nga mosha 20-29 vjeç ka pasur 11.4% më shumë të infektuar se një javë më parë. Siç bën të ditur Instituti i Shëndetit Publik aktualisht 476 persona të hospitalizuar.

Vaksinimi është mbrojtja më e mirë këmbëngulin mjekët. Deri tani në vend janë aplikuar 1 milion e 620 mijë e 860 doza vaksinash, janë rivaksinuar 777 mijë e 655 qytetarë, ndërsa dozën e tretë e kanë pranuar 36 mijë e 424 qytetarë.

TË FUNDIT

Ali Ahmeti: Përgjithmonë në zemrat tona miku jonë i madh (Foto)

Ka ndërruar jetë veterani i luftës së dytë botërore, Senatori Bob Dole. Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka shkruar në Facebook...

AlternAtivA: Kuvendi Qendror i Alternativës vendosi që partia t’i bashkohet qeverisë

Sonte u mbajt mbledhja Kuvendit Qendror të Alternativës. Para fillimit të mbledhjes, kryetari Afrim Gashi edhe një herë i kujtoi 45 viktimat e tragjedisë...

Grubi: I paharruar përjetë kujtimi për bashkëqytetarët tanë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dha marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi, sot ka qenë i pranishëm për t'i dhënë lamtumirën e...

Ali Ahmeti: Bashkëqytetarët tanë i përcollëm me nderime të larta shtetërore

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ishte sot i pranishëm në aeroportin e Shkupit për t'iu dhënë lamtumirën e fundit bashkëqytetarëve të...

Zanetti: Ai meriton gjithçka

Zëvendës presidenti i Interit, Javier Zanetti, në intervistën e tij për ESPN , foli edhe për momentin kur Messi u afrua fuqishëm nga Nerazzurrët. “Jam...