0.8 C
Skopje

Kërkesa për zgjedhje të parakohshme, reagon LSDM

Nga LSDM thonë se ata bashkërisht si koalicion qeveritar kanë fituar më shumë vota për këshilltarë se sa opozita dhe se shumica kuvendare nuk do të votojë për zgjedhje të parakohshme kuvendare.“Edhe një herë u vërtetua se paralajmërimet për shumicë të re nga Mickoski nuk janë të vërteta”, thonë nga kjo parti.Ata shtojnë se Mickoski ka gënjyer popullin se do të ketë shumicë të re, ndërsa sot opinioni e sheh realitetin.“Kur OBRM-PDUKM dhe Mickoski thirren në rezultatet zgjedhore, ja ku e keni edhe matematikën. Partitë e koalicionit qeveritar në listat për këshilltarë në këto zgjedhje fituan mbi 419.180 vota që është për 19.090 vota më shumë se partitë politike në opozitë. Përkthyer kjo në mandate të fituara, LSDM dhe koalicioni qeveritar kanë 664 këshilltarë që është për 61 më shumë se opozita”, thonë nga kjo parti.Lexo po ashtu:Mickoski kërkon zgjedhje të parakohshme kuvendare: Janë drita në fund të tunelitMickoski kërkon zgjedhje të parakohshme kuvendare: Janë drita në fund të tunelitSipas tyre, shumica parlamentare është stabile, ndërsa Mickoski nuk mund të bëjë shumicë parlamentare për shkak të planeve të rrezikshme për vendin.

TË FUNDIT

RMV me Qeveri të re / Kovaçevski kryeministër, Grubi zëvendëskryeministër i parë

Në KUvendin e Maqedonisë së Verut është zgjedhur Qeveria e re. Nga gjithsej 118 deputetë të pranishëm në sallë, kanë votuar 108. Prej tyre 62...

Arbër Ademi replikë Ziadin Selës: Nuk mund ta mposhtni Ali Ahmetin, jeni humbës në çdo cikël zgjedhor

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi ka replikuar kundër Ziadin Selës duke i thënë se ai duhet të kërkojë përgjegjësi për dështimin...

Vjollca Ademi replikë Ilire Dautit: A ndjeheni mirë që partneri juaj Apasievi nuk ju lejon të flisni shqip?

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi: BDI gjithmonë punon në përmirësimin e pozitës së gruas

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi ia përplas në fytyrë Ilire Dautit: Nuk keni kredibilitet të flisni, nga 80 mijë vota mbetët me 40 mijë

Gjatë debatit për zgjedhjen e Qeverisë së re, deputetja e ASH-së Ilire Dauti, ka akuzuar BDI-në për varfërimin e qytetarëve dhe largimin e përditshëm...