3.8 C
Skopje

Osmani: Qytetarët e vërtetuan BDI-në si fuqi të madhe

Zëdhënësi i BDI-së njëherit edhe ministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Bujar Osmani për “Real Story” në News24 prezantoi qëndrimin e partisë së tij për sfidat e fundit pas përfundimit të zgjedhjeve lokale në Maqedoninë e Veriut. Ai shtoi se BDI ka fituar 10 komuna dhe rritje prej 20% të trupit votues në krahasim me zgjedhjet e fundit.

“E vërejtëm rritjen e mbështetjes. Të kishte zgjedhje parlamentare do të kishim 18 deputetë. BDI sërish u vërtetua si partia më e rëndësishme dhe më e madhe te shqiptarët, ndërsa në anën tjetër kishte koalicioni jostabile, OBRM-PDUKM-Aleanca, koalicione të përkohshme, momentale që kishin për qëllim ta fitojnë BDI-në, por qytetarët u përcaktuan për BDI-në”, tha Osmani.Për humbjen në Tetovë, Osmani tha se në rreth të parë kanë pasur fitore, ndërsa në rrethin e dytë janë bërë koalicione

TË FUNDIT

Zejdi: Nisma për rrëzimin e Qeverisë ishte aventurë e keqe politike

–Konsideroj se ishte aventurë e keqe politike gjithë ajo nismë për rrëzimin e Qeverisë, kështu e komentoi fillimisht deputeti i Alternativës sonte në ClickPlus...

Nënkryetar i Parlamentit? Zejdi në Click plus: Do të diskutohet brenda deputetëve tanë

Deputeti i Alternativës, Skender Rexhepi-Zejd në ClickPlus në TV21 tha se Alternativa do të emërojë një nënkryetar të Kuvendit, por që sipas tij ende...

Zejd në Click plus: Në zgjedhje lokale VMRO-së ia pa hajrin vetëm Taravari

Deputeti i Alternativës Skender Rexhepi – Zejdi sonte në emisionin Click Plus në TV 21 tha se në Aleanca për Shqiptarët ia panë hajrin...

Sela thotë se Alternativa nuk ka të drejtë në pushtetin lokal

Pas gjithë asaj që ndodhi me ish-partnerin ë koalicionit të Alenacës, Alternativën, kryetari i ASH ka thënë se tanimë në pushtetin lokal dhe në...

Sela: Kemi rënje të votave, nëse ma kërkojnë dorëheqjen e pranoj

Ziadin Sela ka pranuar se kanë rënje të votave në këto zgjedhje lokale. “Ne si parti kemi rënje të votave dhe këtë nuk mund ta...