2.8 C
Skopje

Osmani: Shkupi me Shilegovin po bëhet qytet më i sigurt, më i qëndrueshëm dhe më progresiv

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani i dha mbështetje personale dhe partiake Kryetarit të Shkupit Petre Shilegov, duke i dhënë atij mirënjohje për ndërtimin e një qyteti multikulturor:

“Ajo që ne e konsiderojmë si dicka shumë të rëndësishme është vazhdimësia e projekteve dhe zhvillimi i qytetit të Shkupit në tërësi, zhvillim ky i cili u inicua nga kryetari aktual i Shkupit, Petre Shilegov. Dua të theksoj se në katër vitet e fundit Shkupi ka ndryshuar thelbësisht.

Shkupi sot është një qytet që pa dyshim tregon se kujdeset në mënyrë të barabartë për të gjithë qytetarët e tij; Këto katër vite kemi pare se prioritet mund të jenë edhe zonat ku ka shumica e qytetarëve janë shqiptar: Katër vitet e fundit kemi pare edhe zhvillim të zonave të qytetit që deri tani kanë qenë të neglizhuara padrejtësisht; Në fund të fundit, në katër vitet e fundit kemi parë se çfarë do të thotë të ndërtosh një qytet multikulturor, me respekt për diversitetin gjuhësor, respekt për arsimin në gjuhën amtare, dhe qytet tek I cili ndërtohet besimi tek të gjithë qytetarët.

Shqiptarët e respektojnë këtë gjë dhe kjo është arsyeja pse ata u kthyen me besim në raundin e parë. Pres që ky besim të përsëritet edhe në raundin e dytë, prandaj ju bëj thirrje të gjithë shqiptarëve, pavarësisht nga përkatësia partiake, që të mbështesin fuqishëm kryetarin Petre Shilegov, mbështetje kjo e cila do të jetë garancia më e madhe për vazhdimësinë e projekteve në zonat ku Shqiptaret.

Mendoj se kjo është e rëndësishme edhe për të gjithë qytetarët e shkupit, si për maqedonasit, ashtu edhe për romët, turqit, serbët, boshnjakët, etj. Krijimi i urave të komunikimit dhe besimi mes bashkësive etnike e bën Shkupin një qytet më të sigurt, më të qëndrueshëm dhe më përparimtar. Shkupi thjesht po bëhet një qytet më i bukur për të gjithë qytetarët, dhe për këtë arsye është e drejtë që të mbështetet Petre Shilegov për një mandat tjetër si kryetar i Shkupit.”

Osmani shpjegon se thirrja e tij për të votuar Shilegovin nuk ka të bëjë me marrëveshje politike por është çështje vlerash, vlera të cilat janë garanci për një qytet më të bukur dhe më progresiv.

TË FUNDIT

Kovaçevski dhe Petkov zotohen për bashkëpunimin mes dy vendeve

Kryeministri Dimitar Kovaçevski pas takimit me homologun e tij bullgar Kiril Petkov njoftoi se është arritur marrëveshje që Bullgaria mos të pengoj përdorimin e...

Kryetari Ganiu mirëpriti kryetarin e Tearcës, Nuhi Nezirin

Sot kisha nderin të jem nikoqir i kryetarit të Komunës së Tearcës, Nuhi Neziri. Vendosja e një bashkëpunimi të fuqishëm mes Çairit dhe Tearcës ishte...

Suat Shaqiri është emëruar drejtor organizativ në Klinikën univerzitare të pulmologjisë dhe alergologjisë

Kandidati për kryetar komune në Çashkë, Suat Shaqiri është emëruar drejtor organizativ në Klinikën univerzitare të pulmologjisë dhe alergologjisë dhe këtë për herë të...

Kryeministri Kovaçevski e priti në takim Kryeministrin bullgar, Kiril Petkov

Me ceremoni shtetërore para Qeverisë, Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, e priti Kryeministrin e Republikës së Bullgarisë Kiril...

Grubi – Abdrakhmanov: Maqedonia e Veriut shembull i respektimit të komuniteteve

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim komisionarin e Lartë të...