9.8 C
Skopje

ASH për interes pushteti po deformon interesin kombëtarë për Kërçovën,Bërvenicën dhe Haraçinën

Rrethi i dytë do tregojë se kush prej subjekteve politike ndërton politika kombëtare dhe kush tenton ti shkëpus disa qytete kryesore shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut siç është Kërçova ,Bërvenica e Haraçina shkruan TetovaSot.

Paralajmërimet e Arben Taravarit duken ogurzeza dhe në betejën mes shqiptarëve dhe maqedonasve ai zgjodhi të dytën për ti dalë në përkrahje në ato zona VMRO-DPMNE-së.Kërcova një qytet i rëndësishëm për shqiptarët nëse do ishte në dorën e Ahmetit do ndodhte ndryshe.

Ai do dilte mbi interesat e ngushta partiake dhe do përkrahte pa rezervë një kryetar shqiptar i kujtdo qoftë partie politike .Ai dikur me votat dhe përkrahjen që i dha Ziadin Selës, nuk lejoi që Strugën ta merrnin partitë maqedonase .Lideri Ahmeti u tregoi atë kohë se politikat e inateve duhet kaluar dhe shqiptarët duhet të kenë të ashtëquajturën vijë e kuqe për interesa kombëtare.

Në luftën e verbër politike krerët e ASH-së duket se gjithë mllefin e akumuluar të humbjes duan ta zbrazin në Kërcovë e Bërvenicë duke u bërë thirrje hapur shqiptarëve që të votojnë VMRO-në maqedonase sic bëri Taravari një ditë më herët.

Në vijë të këtyre zhvillimeve nuk mbeti pa e theksuar edhe Bujar Osmani i BDI-së sot në një konferencë për media kur në një pyetje u shpreh se Ajo që është shqetësuese është bashkëpunimi në Kërcovë me VMRO DPMNE-në, Vrapcisht e Haracinë.

Osmani tha se këto janë vecmë cështje që duhet ti mendojnë thellë qytetarët se cka bën interesi partiak, cka bën interesi për pushtet që deformon cdo vlerë , deformo cdo përpjekje qoftë kombëtare e qoftë njerëzore.TetovaSot

TË FUNDIT

Ali Ahmeti: Përgjithmonë në zemrat tona miku jonë i madh (Foto)

Ka ndërruar jetë veterani i luftës së dytë botërore, Senatori Bob Dole. Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka shkruar në Facebook...

AlternAtivA: Kuvendi Qendror i Alternativës vendosi që partia t’i bashkohet qeverisë

Sonte u mbajt mbledhja Kuvendit Qendror të Alternativës. Para fillimit të mbledhjes, kryetari Afrim Gashi edhe një herë i kujtoi 45 viktimat e tragjedisë...

Grubi: I paharruar përjetë kujtimi për bashkëqytetarët tanë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dha marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi, sot ka qenë i pranishëm për t'i dhënë lamtumirën e...

Ali Ahmeti: Bashkëqytetarët tanë i përcollëm me nderime të larta shtetërore

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ishte sot i pranishëm në aeroportin e Shkupit për t'iu dhënë lamtumirën e fundit bashkëqytetarëve të...

Zanetti: Ai meriton gjithçka

Zëvendës presidenti i Interit, Javier Zanetti, në intervistën e tij për ESPN , foli edhe për momentin kur Messi u afrua fuqishëm nga Nerazzurrët. “Jam...