-6.2 C
Skopje

“Bretkosën” e Gashit e përvëloi me ujë të nxehtë Ziadin Sela?

Zgjedhjet e raundit të parë mbaruan me fituesin që dihej, ashtu siç dihet edhe në rrethin tjetër. BDI i mundi vetë të gjithë, madje pa një koalicion në rrethin e parë. Por çështja që ngrihet është përse humbi kaq thellë opozita?! Në gjithë atë optimizëm fitoreje se do ti merrnin gjithë komunat BDI-së, ndodhi e kundërta. Madje që të jetë më e rëndë disfata, ishte Tetova që u dha goditjen më të madhe koalicionit shqiptaro -maqedonas që ngre shumë dilema të mëdha.

As VMRO nuk e shpëtoi ASH-në nga kthetrat e humbjes së madhe. Nga optimizmi i një fitoreje që në raundin e parë, nuk kaluan pragun shkruan TetovaSot.
Por e gjithë kjo duket se ka një histori dështimi që në fillim. Një pyetje ngrihet mes dy partive shqiptare ASH dhe Alternativa.

Cila e humbi tjetrën?!

A do mbijetojë ky koalicion jo më shumë se në rrethin e dytë?!. Duket se në këtë histori ” lidhjeje” e ashtuquajtura Bretkosë e Gashit u përvëlua me ujë të nxehtë të Ziadin Selës.

Madje partia e këtij të fundit ka dështuar tërësisht në të gjithë komunat, por ajo që është më e rëndë është fakti se ajo e shkatërroi edhe vetë Alternativën. Kjo edhe përmes ” hises” së ndarë të kandidatëve -njëra palë gjithçka dhe tjetra asgjë.

Po ashtu në kurthin e njëra-tjetrës as vetë Alternativa nuk përbën asnjë forcë sepse në gjithë komunat ata pësuan debakël përballë BDI-së së fortë. Në Çair kandidati i AAA Bekim Sali ka marrë 8060 vota ndërsa i BDI-së Visar Ganiu 10576 vota që tregon se kandidati i BDI-së lehtësisht do fitojë në rrethin tjetër dhe do administrojë me Komunën edhe katër vitet tjera. Kandidatin e Alternativës nuk e ndihmojnë as numrat e asnjë partie politike tjetër si PDSH, Besa dhe të tjerët.

Por a përfundon kjo histori bashkëpunimi këtu në këtë koalicion dështimi?!

Përgjigja e kësaj është shumë pesimiste, madje shkon më larg kësaj sepse me këtë Sela , ” fituesi ” i gjithë komunave siç u shpreh në fushatë, e ka shkatërruar totalisht edhe Alternativën e Gashit, që pritet të ketë edhe ndarje mes koalicionit.

Në fakt ky koalicion artificial ishte i destinuar të dështonte që në fillim para se goditjen ta merr nga populli më 17 tetor.

Burimi: TetovaSot

TË FUNDIT

RMV me Qeveri të re / Kovaçevski kryeministër, Grubi zëvendëskryeministër i parë

Në KUvendin e Maqedonisë së Verut është zgjedhur Qeveria e re. Nga gjithsej 118 deputetë të pranishëm në sallë, kanë votuar 108. Prej tyre 62...

Arbër Ademi replikë Ziadin Selës: Nuk mund ta mposhtni Ali Ahmetin, jeni humbës në çdo cikël zgjedhor

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi ka replikuar kundër Ziadin Selës duke i thënë se ai duhet të kërkojë përgjegjësi për dështimin...

Vjollca Ademi replikë Ilire Dautit: A ndjeheni mirë që partneri juaj Apasievi nuk ju lejon të flisni shqip?

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi: BDI gjithmonë punon në përmirësimin e pozitës së gruas

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi ia përplas në fytyrë Ilire Dautit: Nuk keni kredibilitet të flisni, nga 80 mijë vota mbetët me 40 mijë

Gjatë debatit për zgjedhjen e Qeverisë së re, deputetja e ASH-së Ilire Dauti, ka akuzuar BDI-në për varfërimin e qytetarëve dhe largimin e përditshëm...