3.8 C
Skopje

Kurti: Nëse nuk ndjehet faj për gjenocidet, rrezikohemi të përsëriten të njëjtat

Liria e shprehjes, sundimi i ligjit dhe drejtësisë, media të pavarura, përballja me të kaluarën dhe zhvillimi ekonomik, janë ndër parimet bazë që të arrihet stabilitet në Ballkanin Perëndimor, ka vlerësuar kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në Samitin “Ekonomist” që po mbahet në Shkup.AdvertisementsDuke folur për paqen në rajon, tha se ajo nuk mund të arrihet nëse e zgjidhim të kaluarën.“Përballja me të kaluarën është një element që duhet të përballen shtetet ballkanike. Që me të vërtetë të fillohet me paqen, duhet të zgjidhim të kaluarën. Të përballemi me pastrimin e saj, siç janë spastrimet etnike, gjenocidet. Nëse nuk ndjehet përgjegjësi dhe faj për këto që ndodhën, atëherë sërish do të bëni të njëjtën. Kjo është shkak se pse ne themi se kurrë nuk do të harrojmë dhe duhet t’ia kujtojmë të rinjve se çfarë ka ndodhur”, tha Zaev, transmeton TV21.Zhvillimi ekonomik dhe e drejta sociale.“Duhet të punojmë për qytetarët dhe jo të shpëtojmë politikanë të caktuar që të arrijnë pasuri të majme”, tha më tej Kurti.

TË FUNDIT

Bilall Kasami shfaqet shumë i mllefosur, thekson se ua dëshiron të keqen tetovarëve

Sonte në Alsat M më saktësisht në Programin 200 ishin të pranishëm kryetarja e Tetovës, Teuta Arifi dhe kryetari i L. BESA, Bilall Kasami. Kasami...

Menduh Thaçi: Koalicioni tregoi rezultat të mirë në këto zgjedhje, mbi 100 mijë vota kundër opozitës

Sonte në revistën debativ “Click Plus” në TV21, i ftuar është kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi. Ai thotë se koalicioni ka treguar rezultat të...

Kasami shuplakë qytetarëve: Çdo i dyti në Tetovë ndërton pa leje

Sonte në Alsat M në programin 200 ku të ftuar ishin Teuta Arifi dhe kandidati për kryetar të Tetovës Bilall Kasami, ky i fundit...

Menduh Thaçi në ClickPlus tregon pse e mbështet BDI-në

Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi sonte në emisionin ClickPlus në TV21, bëri të ditur arsyet se pse po e mbështet BDI-në në rrethin e...

Teuta Arifi në “200: Në 100 ditët e para, shumë projekte madhore për Tetovën

Duke folur më tej mbi projektet që do realizojë në 100 ditëshin e parë, Teuta Arifi ka theksuar se janë shumë projekte madhore të...