6.8 C
Skopje

Bllokadën që Radev po e ndërmerr në emër të Bullgarisë është një ofendim për qytetarët tanë, thotë ZAEV

Kryeministri Zoran Zaev thotë se qytetarët janë të zhgënjyer me bllokimin që vjen nga Bullgaria, por edhe të ofenduar nga hapat dhe bllokimet e ndërmarra nga Presidenti bullgar Rumen Radev në emër të shtetit bullgar.

Zaev tha gjithashtu se Radev nuk i kuptonte mesazhet e kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emanuel Macron.

“Fatkeqësisht, për zhgënjimin tim të madh, unë personalisht besoj në të gjithë qytetarët tanë, bllokada vjen nga fqinji ynë Bullgaria. Mesazhet nga Presidenti Macron dhe Kancelarja Merkel janë të qarta – zgjidhjet duhet të shikojnë drejt së ardhmes, jo të gërmojnë në të kaluarën. Por për fat të keq, nuk jam i sigurt se Presidenti Radev e kuptoi atë mesazh. Hapat dhe bllokimet që Radev po ndërmerr në emër të Bullgarisë janë një fyerje për qytetarët maqedonas. Populli, me gjithë paqen e tij, nuk mund t’i justifikojë bllokadat. Njerëzit e mi më kanë dhënë një mandat për të krijuar zgjidhje, por ata nuk më kanë dhënë një mandat për të justifikuar politikat e shekullit të kaluar. “Deri tani, nuk ka asnjë shtet anëtar të BE-së që të ketë ndonjë kundërshtim ndaj reformave tona,” tha Zaev në fund të Samitit BE-Ballkani Perëndimor në Slloveni.

Radev kërkoi “të zhdukë gjuhën e urrejtjes, interpretimin e Bullgarisë nga tekstet shkollore, monumentet dhe politikat shtetërore”, dhe kërkoi që maqedonasit me pasaporta bullgare të shkruhen si bullgarë në regjistrimin e popullsisë në Maqedoni.

TË FUNDIT

Kovaçevski dhe Petkov zotohen për bashkëpunimin mes dy vendeve

Kryeministri Dimitar Kovaçevski pas takimit me homologun e tij bullgar Kiril Petkov njoftoi se është arritur marrëveshje që Bullgaria mos të pengoj përdorimin e...

Kryetari Ganiu mirëpriti kryetarin e Tearcës, Nuhi Nezirin

Sot kisha nderin të jem nikoqir i kryetarit të Komunës së Tearcës, Nuhi Neziri. Vendosja e një bashkëpunimi të fuqishëm mes Çairit dhe Tearcës ishte...

Suat Shaqiri është emëruar drejtor organizativ në Klinikën univerzitare të pulmologjisë dhe alergologjisë

Kandidati për kryetar komune në Çashkë, Suat Shaqiri është emëruar drejtor organizativ në Klinikën univerzitare të pulmologjisë dhe alergologjisë dhe këtë për herë të...

Kryeministri Kovaçevski e priti në takim Kryeministrin bullgar, Kiril Petkov

Me ceremoni shtetërore para Qeverisë, Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, e priti Kryeministrin e Republikës së Bullgarisë Kiril...

Grubi – Abdrakhmanov: Maqedonia e Veriut shembull i respektimit të komuniteteve

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim komisionarin e Lartë të...