3.8 C
Skopje

Filipçe: Nga java e ardhshme do të testohen të gjithë nxënësit e shkollave

Nga java e ardhshme në pajtim me prindërit, të gjithë filloristët nga klasa e parë deri në kalsën e nëntë, si dhe të gjithë nxënësit e shkollave të mesme do t`u nënshtrohen testeve për COVID-19, theksoi ministry I shëndetësisë Venko Filipçe.

Planifikohet që skriningu të zgjasë 5 ditë dhe në nivel ditor të testohen rreth 800 fëmijë. Testimi nga ana e ekipeve mobule do të blëhet gjatë orëve të mësimit, ndërsa numri I përgjithsëm I nxënësve të cilët do nënshtrohen skriningut do të aarijë në 8200, thotë Filipce.

Dozen e tretë të vaksinës mund ta marrin të gjithë qytetarët të cilët kanë shprehur interesmim për tu vaksinuar pavartësisht a janë përfshirë në kategorinë e qytatrëve të obliguar për tu vaksinuar me dozen e tretë, ka deklaruar Filipcwe. Në vend, gjithsej 789,802 persona janë vaksinuar, ndërsa 734,023 qytetarë janë rivaksinuar. 329 persona kanë marë dozen e tretë në vend.

Filipçe thotë se situata me infektimet e reja me Covid 19, është e qetë dhe stabile, ndërsa numrat po shënojnë ulje. Edhe pse nuk ka protokolle për mbajtje të maskave në hapësira publike, Filipëe fton qytetarët për kujdes dhe rrespektim të protokolleve, dhe mbajtjen e maskave sidomos gjatë kësaj periudhe të fushatës zgjedhore.

TË FUNDIT

Zejdi: Nisma për rrëzimin e Qeverisë ishte aventurë e keqe politike

–Konsideroj se ishte aventurë e keqe politike gjithë ajo nismë për rrëzimin e Qeverisë, kështu e komentoi fillimisht deputeti i Alternativës sonte në ClickPlus...

Nënkryetar i Parlamentit? Zejdi në Click plus: Do të diskutohet brenda deputetëve tanë

Deputeti i Alternativës, Skender Rexhepi-Zejd në ClickPlus në TV21 tha se Alternativa do të emërojë një nënkryetar të Kuvendit, por që sipas tij ende...

Zejd në Click plus: Në zgjedhje lokale VMRO-së ia pa hajrin vetëm Taravari

Deputeti i Alternativës Skender Rexhepi – Zejdi sonte në emisionin Click Plus në TV 21 tha se në Aleanca për Shqiptarët ia panë hajrin...

Sela thotë se Alternativa nuk ka të drejtë në pushtetin lokal

Pas gjithë asaj që ndodhi me ish-partnerin ë koalicionit të Alenacës, Alternativën, kryetari i ASH ka thënë se tanimë në pushtetin lokal dhe në...

Sela: Kemi rënje të votave, nëse ma kërkojnë dorëheqjen e pranoj

Ziadin Sela ka pranuar se kanë rënje të votave në këto zgjedhje lokale. “Ne si parti kemi rënje të votave dhe këtë nuk mund ta...