-6.2 C
Skopje

Bexheti: Në Saraj do të dal fitues që në raundin e parë

Kryetari aktual i Sarajit, Blerim Bexheti, beson që mandatin e tretë në krye të kësaj komune do ta sigurojë që në raundin e parë të zgjedhjeve lokale, më 17 tetor. Në një intervistë, ai tha se në këto zgjedhje garon me programin më të mirë.

“Çdo kandidat besoj që hyn për të fituar zgjedhjet, që të realizon programin. Ne me bindje të thellë kemi program më të mirë. Kemi program që ngërthen jetën e qytetarëve të Komunës së Sarajit, që të bëjnë një jetë më të mirë. Nëse nisemi prej parimit të motos të BDI-së, “Zgjidh jetë, voto blertë”, ku është një fushëveprim i gjerë i rregullimit të gjërave në program. Nëse i referohemi punëve aktuale, ne presim që në raund të parë të i kryejmë këto procese”, u shpreh Bexheti.

Më tej, ai tha se Saraji edhe pas këtyre zgjedhjeve do të mbetet bastion i BDI-së.

“ Nëse e shikojmë programin në tërësi dhe fokusin që kemi. Si pikë të parë kam zgjedhur energjetikën, infrastrukturën, infrastrukturën nëntoksore, dislokimin e rrjeteve nëntoksore dhe kështu me radhë. Ne jo që planifikojmë të ruajmë bastionin tonë, me që këtë bastion e kanë bërë qytetarët e komunës, të cilët kanë qenë të kënaqur prej politikave të BDI-së. Unë më bindje te thellë mund të themë se, jemi opcioni i vetëm që dimë ta zhvillojmë Komunën e Sarajit. Sigurisht që deri tani edhe pse fjalën përfundimtare e kanë qytetarët më 17 tetor, të priturat tona janë që përkrahja të shtohet edhe më tepër në çdo cikël zgjedhor. Pres që gjithë këtë program ta përkrahin, ta përqafojnë shumica absolute e qytetarëve. Që pas 17 tetorit të fillojmë ta zbatojmë këtë program dhe ta rrumbullaksojmë fitoren tonë. Sigurisht që do të mbetet bastion i mbështetjes që buron nga ana e qytetarëve, për politikat e Bashkimit Demokratik për Integrim”, tha Blerim Bexheti.

TË FUNDIT

RMV me Qeveri të re / Kovaçevski kryeministër, Grubi zëvendëskryeministër i parë

Në KUvendin e Maqedonisë së Verut është zgjedhur Qeveria e re. Nga gjithsej 118 deputetë të pranishëm në sallë, kanë votuar 108. Prej tyre 62...

Arbër Ademi replikë Ziadin Selës: Nuk mund ta mposhtni Ali Ahmetin, jeni humbës në çdo cikël zgjedhor

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi ka replikuar kundër Ziadin Selës duke i thënë se ai duhet të kërkojë përgjegjësi për dështimin...

Vjollca Ademi replikë Ilire Dautit: A ndjeheni mirë që partneri juaj Apasievi nuk ju lejon të flisni shqip?

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi: BDI gjithmonë punon në përmirësimin e pozitës së gruas

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi ia përplas në fytyrë Ilire Dautit: Nuk keni kredibilitet të flisni, nga 80 mijë vota mbetët me 40 mijë

Gjatë debatit për zgjedhjen e Qeverisë së re, deputetja e ASH-së Ilire Dauti, ka akuzuar BDI-në për varfërimin e qytetarëve dhe largimin e përditshëm...