3.8 C
Skopje

Gjatë 24 orëve 454 raste me Covid dhe 9 viktima

MSH-ja, konform të dhënave nga ISHP-ja, njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 3.425 testime kurse janë regjistruar 454 raste të reja me COVID-19.

Në Shkup – 209, Kumanovë – 45, Shtip – 22, Kavadar – 17, Prilep – 16, Veles – 15, Manastir – 13, Kriva Pallankë – 12, Ohër dhe Strumicë nga 11, Kërçovë – 10, Koçanë, Sveti Nikollë dhe Kratovë nga 9, Tetovë dhe Gjevgjeli nga 7, Resnjë – 5, Vinicë dhe Vallandovë nga 4, Negotinë, Radovish dhe Makedonska Kamenicë nga 3, Gostivar, Strugë, Dibër dhe Demir KHisar nga 2, Berovë dhe Krushevë nga 1 rast.

Regjistrohen 308 pacientë të shëruar.

Në kushte spitalore kanë ndërruar jetë 9 pacientë.

5 nga Shkupi (84, 79, 66, 62 dhe 57 vjeç), 2 nga Kumanova (63 dhe 30 vjeç) dhe nga një pacient nga Gostivari (64) dhe Kavadari (80).

Në mënyrë plotësuese, konform Regjistrit për persona të vdekur me diagnozë të COVID-19 nga sistemi “Termini Im”, janë paraqitur edhe 7 viktima, me datë të vdekjes nga 03 Shtator deri më 27 Shtator. Viktimat, nga dy janë nga Shkupi dhe Strumica dhe nga një nga Kumanova, Kërçova dhe Kavadari, të moshës 56 – 81 vjeç

Në nivel vendi janë bërë gjithsejt 1.286.091 testime për COVID-19.

Numri i përgjithshëm i të diagnostifikuarve me COVID-19 në vendin tonë shkon në 190.915, numri i të shëruarve është 172.179, kurse i viktimave – 6.646. Numri i rasteve aktive është 12.090.

Sipas analizave epidemiologjike, Shkupi me 5.588, Kumanova me 979, Tetova me 915, Ohri me 533, Gostivari me 476, Kërcova me 416, Struga me 367 dhe Prilepi me 303 u prijnë qyteteve me më shumë raste aktive në nivel vendi.

TË FUNDIT

Zejdi: Nisma për rrëzimin e Qeverisë ishte aventurë e keqe politike

–Konsideroj se ishte aventurë e keqe politike gjithë ajo nismë për rrëzimin e Qeverisë, kështu e komentoi fillimisht deputeti i Alternativës sonte në ClickPlus...

Nënkryetar i Parlamentit? Zejdi në Click plus: Do të diskutohet brenda deputetëve tanë

Deputeti i Alternativës, Skender Rexhepi-Zejd në ClickPlus në TV21 tha se Alternativa do të emërojë një nënkryetar të Kuvendit, por që sipas tij ende...

Zejd në Click plus: Në zgjedhje lokale VMRO-së ia pa hajrin vetëm Taravari

Deputeti i Alternativës Skender Rexhepi – Zejdi sonte në emisionin Click Plus në TV 21 tha se në Aleanca për Shqiptarët ia panë hajrin...

Sela thotë se Alternativa nuk ka të drejtë në pushtetin lokal

Pas gjithë asaj që ndodhi me ish-partnerin ë koalicionit të Alenacës, Alternativën, kryetari i ASH ka thënë se tanimë në pushtetin lokal dhe në...

Sela: Kemi rënje të votave, nëse ma kërkojnë dorëheqjen e pranoj

Ziadin Sela ka pranuar se kanë rënje të votave në këto zgjedhje lokale. “Ne si parti kemi rënje të votave dhe këtë nuk mund ta...