9.8 C
Skopje

Në parkun e qytetit u mbajt fushata e 13-të kundër kancerit të gjirit

Shoqata “Borka – për çdo ditë të re” sot në parkun e qytetit në Shkup organizoi ngjarjen “Gara për shërim”-“Përpara rozë”, në kuadër të fushatës së 13-të për luftimin e kancerit të gjirit.

Më herët, organizatorët, “Lufto për çdo ditë të re”, në bashkëpunim me aleancën më të madhe evropiane të shoqatave të pacientëve “Think PinkEurope”, informuan se vitin e kalua, pandemia Covid-19 shkaktoi vonesa serioze në trajtimin e të gjitha sëmundjeve tjera.

“Tani, ndoshta më shumë se kurrë, mbështetja jonë është e nevojshme për të gjithë ata që vuajnë nga kanceri i gjirit. Qëllimi ynë është të dërgojmë një mesazh në lidhje me rëndësinë e diagnostikimit të hershëm dhe mbështetjes së pacientit gjatë koronavirusit, si një parakusht themelor për fitoren ndaj kësaj sëmundjeje.” njoftuan nga kjo shoqatë.

Në këtë ngjarje ishte i pranishëm edhe Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, i cili vlerësoi se qasja dhe cilësia e kujdesit shëndetësor për pacientët me kancer të gjirit dhe sëmundje të tjera malinje është përmirësuar në mënyrë sistematike.

“Përveç trajtimit, pacientët kanë mbështetje psikologjike e cila është një nga segmentet më të rëndësishme për menaxhimin e suksesshëm të sëmundjes. “Ekzaminimet e rregullta mjekësore, si dhe vetëkontrolli i gjirit janë më efektivët për zbulimin dhe diagnostikimin e hershëm të sëmundjes.” shkroi Filipçe në Facebook.

Fushata kundër kancerit të gjirit u mbështet gjithashtu nga ambasadorja amerikane Kate Marie Byrnes.

Nga shoqata gjithashtu vunë në dukje se pacientët me kancer nuk duhet të harrohen për shkak të pandemisë dhe se secili prej tyre meriton një qasje të personalizuar ndaj terapisë, disponueshmërinë e barnave inovative të teknologjisë së fundit dhe terapinë në kohë.

TË FUNDIT

Ali Ahmeti: Përgjithmonë në zemrat tona miku jonë i madh (Foto)

Ka ndërruar jetë veterani i luftës së dytë botërore, Senatori Bob Dole. Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka shkruar në Facebook...

AlternAtivA: Kuvendi Qendror i Alternativës vendosi që partia t’i bashkohet qeverisë

Sonte u mbajt mbledhja Kuvendit Qendror të Alternativës. Para fillimit të mbledhjes, kryetari Afrim Gashi edhe një herë i kujtoi 45 viktimat e tragjedisë...

Grubi: I paharruar përjetë kujtimi për bashkëqytetarët tanë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dha marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi, sot ka qenë i pranishëm për t'i dhënë lamtumirën e...

Ali Ahmeti: Bashkëqytetarët tanë i përcollëm me nderime të larta shtetërore

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ishte sot i pranishëm në aeroportin e Shkupit për t'iu dhënë lamtumirën e fundit bashkëqytetarëve të...

Zanetti: Ai meriton gjithçka

Zëvendës presidenti i Interit, Javier Zanetti, në intervistën e tij për ESPN , foli edhe për momentin kur Messi u afrua fuqishëm nga Nerazzurrët. “Jam...