2.8 C
Skopje

RMV është vendi më i sigurt në Ballkanin Perëndimor

Maqedonia është vendi më i sigurt në Ballkanin Perëndimor, sipas hulumtimit të Institutit për Ekonomi dhe Paqe.

Indeksi i Maqedonisë rritur për 11 pikë, ndërsa vendi radhitet e 40-ta në botë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Në vendin e parë është Islanda, kurse në vendin e fundit është Afganistani.

Nga vendet e rajonit, pas Maqedonisë janë Serbia (44), Shqipëria (48), Mali i Zi (51), Bosnja e Hercegovina (72), ndërsa Kosova është në vendin e 80.

Sipas Institutit, shumica e vendeve të Ballkanit Perëndimor kanë shënuar përmirësim në paqe, siguri dhe stabilitetin e brendshëm.

Instituti ka radhitur 163 vende të pavarura në botë, duke vlerësuar gjendjen me paqen pas publikimi “Peace index” për vitin 2021.

TË FUNDIT

Kovaçevski dhe Petkov zotohen për bashkëpunimin mes dy vendeve

Kryeministri Dimitar Kovaçevski pas takimit me homologun e tij bullgar Kiril Petkov njoftoi se është arritur marrëveshje që Bullgaria mos të pengoj përdorimin e...

Kryetari Ganiu mirëpriti kryetarin e Tearcës, Nuhi Nezirin

Sot kisha nderin të jem nikoqir i kryetarit të Komunës së Tearcës, Nuhi Neziri. Vendosja e një bashkëpunimi të fuqishëm mes Çairit dhe Tearcës ishte...

Suat Shaqiri është emëruar drejtor organizativ në Klinikën univerzitare të pulmologjisë dhe alergologjisë

Kandidati për kryetar komune në Çashkë, Suat Shaqiri është emëruar drejtor organizativ në Klinikën univerzitare të pulmologjisë dhe alergologjisë dhe këtë për herë të...

Kryeministri Kovaçevski e priti në takim Kryeministrin bullgar, Kiril Petkov

Me ceremoni shtetërore para Qeverisë, Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, e priti Kryeministrin e Republikës së Bullgarisë Kiril...

Grubi – Abdrakhmanov: Maqedonia e Veriut shembull i respektimit të komuniteteve

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim komisionarin e Lartë të...