2.8 C
Skopje

Josep Borell ka takoi liderët e Ballkanit Perëndimor

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell ka takuar liderët e Ballkanit Perëndimor gjatë punimeve të sesionit të Vjeshtës së OKB.

Në këtë takim ku ishte pjesëmarrës edhe Kryeministri Rama është diskutuar përshpejtimi i integrimit të rajonit në familjen evropiane dhe gjetja e një zgjidhjeje të gjithëpranuar në dialogun Kosovë-Serbi.

Borrell kërkoi thellimin e bashkëpunimit rajonal duke patur mbështetjen financiare të planit ekonomik dhe fondeve evropiane. Ndryshe nga ç’është paralajmëruar nga Komisioneri i Zgjerimit, Oliver Varhelyi, Borrell tha se nuk ka plane për ndarjen e Maqedonisë së Veriut nga Shqipëria meqë Bullgaria vijon të bllokojë fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut.

Borrell ka theksuar se Ballkani Perëndimor është një rajon kyç me rëndësi gjeostrategjike në Evropë dhe për Evropën. Ai theksoi edhe njëherë domosdoshmërinë e liberalizimit të vizave për Kosovën.

Borrell u ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ulin tensionet, ndërsa i ka ftuar ato që të përdorin dialogun si platformë për të adresuar çështje dhe për t’i zgjidhur ato, duke përfshirë edhe lirinë e lëvizjes dhe targat.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, ka kontaktuar ne telefon me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç për këtë çështje.

Qeveria e Kosovës ka vendosur reciprocitet të targave ndaj Serbisë, ku tani e tutje qytetarët që vijnë nga Serbia për të hyrë në Kosovë duhet të vendosin targa të përkohshme, njësoj siç vendosin qytetarët nga Kosova kur hyjnë në Serbi.

TË FUNDIT

Kovaçevski dhe Petkov zotohen për bashkëpunimin mes dy vendeve

Kryeministri Dimitar Kovaçevski pas takimit me homologun e tij bullgar Kiril Petkov njoftoi se është arritur marrëveshje që Bullgaria mos të pengoj përdorimin e...

Kryetari Ganiu mirëpriti kryetarin e Tearcës, Nuhi Nezirin

Sot kisha nderin të jem nikoqir i kryetarit të Komunës së Tearcës, Nuhi Neziri. Vendosja e një bashkëpunimi të fuqishëm mes Çairit dhe Tearcës ishte...

Suat Shaqiri është emëruar drejtor organizativ në Klinikën univerzitare të pulmologjisë dhe alergologjisë

Kandidati për kryetar komune në Çashkë, Suat Shaqiri është emëruar drejtor organizativ në Klinikën univerzitare të pulmologjisë dhe alergologjisë dhe këtë për herë të...

Kryeministri Kovaçevski e priti në takim Kryeministrin bullgar, Kiril Petkov

Me ceremoni shtetërore para Qeverisë, Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, e priti Kryeministrin e Republikës së Bullgarisë Kiril...

Grubi – Abdrakhmanov: Maqedonia e Veriut shembull i respektimit të komuniteteve

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim komisionarin e Lartë të...