0.8 C
Skopje

Fushata zgjedhore në RMV fillon të hënën

Pasi Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) ka përcaktuar renditjen e pjesëmarrësve në zgjedhjet lokale në fletëvotim, Lista e Vetëm e kandidatëve duhet të publikohet më së voni deri në mesnatën e së enjtes (23 shtator).

Renditja e kandidatëve në fletëvotim u hodh me short dje në një seancë të KSHZ-së, dhe për shkak të situatës aktuale me Covid-19, përfaqësuesit e partive politike, koalicionet dhe grupet e votuesve nuk ishin të pranishëm.

Partitë veprojnë në mënyrë të pavarur ose në koalicione në varësi të komunave dhe marrëveshjeve të arritura reciproke. Nga partitë kryesore, në Listën e Vetëm të Kandidatëve, Bashkimi Demokratik për Integrim është Nr. 3, Aleanca për Shqiptarët Nr.5, OBRM-PDUKM dhe Koalicioni 7, Lidhja Social Demokratike e Maqedonisë 9, Alternativ 10, Partia Demokratike Shqiptare 11, BESA 16.

Lista përfshin gjithashtu parti më të vogla, koalicione dhe për herë të parë në këto zgjedhje ka një numër të madh të kandidatëve të pavarur.

Afati për paraqitjen e kërkesave për vëzhgimin e zgjedhjeve është ende në përfundim. Të gjithë të interesuarit mund të aplikojnë deri më 6 tetor.

Derisa KSHZ po përgatitet për zgjedhjet e ardhshme, partitë do të fillojnë fushatën zgjedhore të hënën, e cila do të zgjasë deri më 15 tetor. Gjatë kësaj periudhe, ata do t’u prezantojnë qytetarëve programin e tyre zgjedhor për katër vitet e ardhshme./Telegrafi/

TË FUNDIT

RMV me Qeveri të re / Kovaçevski kryeministër, Grubi zëvendëskryeministër i parë

Në KUvendin e Maqedonisë së Verut është zgjedhur Qeveria e re. Nga gjithsej 118 deputetë të pranishëm në sallë, kanë votuar 108. Prej tyre 62...

Arbër Ademi replikë Ziadin Selës: Nuk mund ta mposhtni Ali Ahmetin, jeni humbës në çdo cikël zgjedhor

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi ka replikuar kundër Ziadin Selës duke i thënë se ai duhet të kërkojë përgjegjësi për dështimin...

Vjollca Ademi replikë Ilire Dautit: A ndjeheni mirë që partneri juaj Apasievi nuk ju lejon të flisni shqip?

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi: BDI gjithmonë punon në përmirësimin e pozitës së gruas

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi ia përplas në fytyrë Ilire Dautit: Nuk keni kredibilitet të flisni, nga 80 mijë vota mbetët me 40 mijë

Gjatë debatit për zgjedhjen e Qeverisë së re, deputetja e ASH-së Ilire Dauti, ka akuzuar BDI-në për varfërimin e qytetarëve dhe largimin e përditshëm...