9.8 C
Skopje

Sopranoja Marigona Qerkezi: Uroj që ndërtimi i operas në Kosovë te bëhet realitet

Sopranoja Marigona Qerkezi është një nga zërat e veçantë të muzikës lirike. Artistja kosovare, që në moshën 6 vjeçare ka interpretuara në skena të ndryshme të rajonit dhe Evropës.

Lajmi për ndërtimin e teatrit të operas në Kosovë e ka mirëpritur, por shpreson që kjo mos mbetet thjeshtë në një copë letër.

Qerkezi rrjedh nga një familje artistësh, mësimet për kanto i ka marrë nga e ëma mezosoprano.

Qerkezi në repertorin e saj gjithnjë edhe në Evropë përfshinë këngë shqiptare të cilat thotë se mirëpriten nga spektatori, edhe kësaj here në një koncert në Shqipëri i dha zë disa pjesëve të reja të kompozitorit, Aulon Naçi.

Përfaqësimi i flamurit të Kosovës në vende që nuk e kanë njohur atë, i jep emocion të veçantë

Emri i sopranos kosovare, lidhet edhe me rihapjen e teatrove në Itali pas pandemisë.

Shtegtimi i saj pas Shqipërisë, janë disa teatro evropian.

TË FUNDIT

Ali Ahmeti: Përgjithmonë në zemrat tona miku jonë i madh (Foto)

Ka ndërruar jetë veterani i luftës së dytë botërore, Senatori Bob Dole. Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka shkruar në Facebook...

AlternAtivA: Kuvendi Qendror i Alternativës vendosi që partia t’i bashkohet qeverisë

Sonte u mbajt mbledhja Kuvendit Qendror të Alternativës. Para fillimit të mbledhjes, kryetari Afrim Gashi edhe një herë i kujtoi 45 viktimat e tragjedisë...

Grubi: I paharruar përjetë kujtimi për bashkëqytetarët tanë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dha marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi, sot ka qenë i pranishëm për t'i dhënë lamtumirën e...

Ali Ahmeti: Bashkëqytetarët tanë i përcollëm me nderime të larta shtetërore

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ishte sot i pranishëm në aeroportin e Shkupit për t'iu dhënë lamtumirën e fundit bashkëqytetarëve të...

Zanetti: Ai meriton gjithçka

Zëvendës presidenti i Interit, Javier Zanetti, në intervistën e tij për ESPN , foli edhe për momentin kur Messi u afrua fuqishëm nga Nerazzurrët. “Jam...