9.8 C
Skopje

Botërori 2022, Katari gati të aplikojë vaksinimin e detyruar për lojtarët

Vendi organizator i Kupës së Botës 2022, Katari po punon për të bërë të detyrueshme vaksinimin anti Covid-19 për të gjithë futbollistët pjesëmarrës në kompeticionin që do të startojë nëntorin e vitit të ardhshëm.

Autoritetet mjekësore të Katarit janë në bisedime intensive me FIFA-n për të vendosur në lidhje me këtë çështje, që për momentin është vetëm një propozim, por që shumë shpejt mund të marrë udhën e zyrtarizimit.

Aktualisht qeveria e Katarit ka vendosur detyrimin e vaksinimit për të gjithë tifozët që do të duan të ndjekin ndeshjet e Botërorit nga shkallët e stadiumit, ndërsa tani po punojnë që një gjë e tillë të bëhet edhe për komplet delegacionet e përfaqësueseve që do të sigurojnë një biletë pjesëmarrjeje.

Një opsion tjetër që po merret në konsideratë për futbollistët që janë shprehur kundër injektimit të vaksinës, është edhe ai i detyrimit për të paraqitur një test negativ çdo tri ditë, në mënyrë që të garantojë vazhdimisht se nuk është prekur nga koronavirusi.

Vetë FIFA, në një deklaratë për mediat ka bërë me dije se vendi organizator, Katari ka marrë përsipër të garantojë shëndetin e të gjithë pjesëmarrësve në Kupën e Botës dhe pikërisht për këtë arsye, është vendosur të ndiqen me përpikëri të gjithë udhëzimet e autoriteteve shëndetësore atje, të cilat pritet të publikohen në ditët e ardhshme.

TË FUNDIT

Ali Ahmeti: Përgjithmonë në zemrat tona miku jonë i madh (Foto)

Ka ndërruar jetë veterani i luftës së dytë botërore, Senatori Bob Dole. Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka shkruar në Facebook...

AlternAtivA: Kuvendi Qendror i Alternativës vendosi që partia t’i bashkohet qeverisë

Sonte u mbajt mbledhja Kuvendit Qendror të Alternativës. Para fillimit të mbledhjes, kryetari Afrim Gashi edhe një herë i kujtoi 45 viktimat e tragjedisë...

Grubi: I paharruar përjetë kujtimi për bashkëqytetarët tanë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dha marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi, sot ka qenë i pranishëm për t'i dhënë lamtumirën e...

Ali Ahmeti: Bashkëqytetarët tanë i përcollëm me nderime të larta shtetërore

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ishte sot i pranishëm në aeroportin e Shkupit për t'iu dhënë lamtumirën e fundit bashkëqytetarëve të...

Zanetti: Ai meriton gjithçka

Zëvendës presidenti i Interit, Javier Zanetti, në intervistën e tij për ESPN , foli edhe për momentin kur Messi u afrua fuqishëm nga Nerazzurrët. “Jam...