0.8 C
Skopje

Komuniteti turk paralajmëron mos njohjen e regjistrimit, ja pse!

Emin Husrev nga trupi koordinues për regjistrimin e turqve në Maqedoninë e Veriut alarmon mundësinë e bojkotit të regjistrimit të popullsisë. Ai bëri të ditur për Kanal77 se komuniteti turk nuk do ta njoh regjistrimin nëse numri i turqëve do të dal më pak se 7%.

 

Ai ka theksuar sipas analizave të ndryshme, komuniteti i tyre nuk mund të dal më pak se 7%.

 

Ai ka theksuar se aplikacioni është në gjuhën turke, por përgjigjet plotësohen në gjuhën maqedonase.

 

Sipas tij, kjo shton dyshimin. Husrev po ashtu ka theksuar se mungojnë 75 regjistrues që duhet të jenë nga komuniteti turk.

TË FUNDIT

RMV me Qeveri të re / Kovaçevski kryeministër, Grubi zëvendëskryeministër i parë

Në KUvendin e Maqedonisë së Verut është zgjedhur Qeveria e re. Nga gjithsej 118 deputetë të pranishëm në sallë, kanë votuar 108. Prej tyre 62...

Arbër Ademi replikë Ziadin Selës: Nuk mund ta mposhtni Ali Ahmetin, jeni humbës në çdo cikël zgjedhor

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi ka replikuar kundër Ziadin Selës duke i thënë se ai duhet të kërkojë përgjegjësi për dështimin...

Vjollca Ademi replikë Ilire Dautit: A ndjeheni mirë që partneri juaj Apasievi nuk ju lejon të flisni shqip?

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi: BDI gjithmonë punon në përmirësimin e pozitës së gruas

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi ia përplas në fytyrë Ilire Dautit: Nuk keni kredibilitet të flisni, nga 80 mijë vota mbetët me 40 mijë

Gjatë debatit për zgjedhjen e Qeverisë së re, deputetja e ASH-së Ilire Dauti, ka akuzuar BDI-në për varfërimin e qytetarëve dhe largimin e përditshëm...