3.8 C
Skopje

Tre persona kanë ndërruar jetë në Kinë si pasojë e tërmetit

Kina nisi një reagim urgjent të enjten pasi një tërmet me magnitudë 6.0 goditi provincën jugperëndimore të Sichuan duke vrarë të paktën tre persona, njoftuan mediat shtetërore.

Shtabi i ndihmës së tërmetit në Sichuan aktivizoi një përgjigje të nivelit II, raportoi agjencia e lajmeve Xinhua, e dyta më e larta në sistemin e reagimit të urgjencës me katër nivele të Kinës, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Qyteti Luzhou filloi një përgjigje urgjente të nivelit I.

Qendra e Rrjeteve të Tërmeteve në Kinë tha se epiqendra e tërmetit ishte 29.2 gradë gjerësi veriore dhe 105.34 gradë gjatësi lindore. Ai goditi në një thellësi prej 10 kilometra

TË FUNDIT

Zejdi: Nisma për rrëzimin e Qeverisë ishte aventurë e keqe politike

–Konsideroj se ishte aventurë e keqe politike gjithë ajo nismë për rrëzimin e Qeverisë, kështu e komentoi fillimisht deputeti i Alternativës sonte në ClickPlus...

Nënkryetar i Parlamentit? Zejdi në Click plus: Do të diskutohet brenda deputetëve tanë

Deputeti i Alternativës, Skender Rexhepi-Zejd në ClickPlus në TV21 tha se Alternativa do të emërojë një nënkryetar të Kuvendit, por që sipas tij ende...

Zejd në Click plus: Në zgjedhje lokale VMRO-së ia pa hajrin vetëm Taravari

Deputeti i Alternativës Skender Rexhepi – Zejdi sonte në emisionin Click Plus në TV 21 tha se në Aleanca për Shqiptarët ia panë hajrin...

Sela thotë se Alternativa nuk ka të drejtë në pushtetin lokal

Pas gjithë asaj që ndodhi me ish-partnerin ë koalicionit të Alenacës, Alternativën, kryetari i ASH ka thënë se tanimë në pushtetin lokal dhe në...

Sela: Kemi rënje të votave, nëse ma kërkojnë dorëheqjen e pranoj

Ziadin Sela ka pranuar se kanë rënje të votave në këto zgjedhje lokale. “Ne si parti kemi rënje të votave dhe këtë nuk mund ta...