9.8 C
Skopje

Dyfishohet numri i ditëve në botë me temperatura prej 50 gradë Celsius

Numri i ditëve jashtëzakonisht të nxehta çdo vit kur temperatura shkon në 50 gradë Celsius është dyfishuar që nga vitet 80-ta, sipas një analize globale të BBC.

Temperaturat gjithashtu po manifestohen tani në më shumë zona të botës, se më parë, duke paraqitur sfida të pashembullta, për shëndetin e njeriut dhe mënyrën se si jetojmë.

Numri i përgjithshëm i ditëve me temperaturë mbi 50 gradë Celsius është rritur në çdo dekadë nga viti 1980. Mesatarisht vitit 1980 dhe 2009, temperaturat prej 50 gradë Celsius janë parë rreth 14 ditë në ditë.

Numri i ditëve u rrit në 26 në vit midis vitit 2010 dhe vitit 2019.

Në të njëjtën periudhë, temperaturat prej 45 gradë Celsius dhe më lart ndodhën mesatarisht edhe dy javë shtesë në vit.

“Rritja mund t’i atribuohet 100 për qind djegies së lëndëve djegëse fosile”, thotë Friedrike Otto, drejtori i asociuar i Institutit të Ndryshimit të Mjedisit në Universitetin e Oksfordit.

Ndërsa e gjithë bota ngrohet, temperaturat ekstreme bëhen më të mundshme.

Nxehtësia e lartë mund të jetë vdekjeprurëse për njerëzit dhe natyrën, dhe mund të shkaktojë probleme të mëdha në ndërtesa, rrugë dhe sisteme energjetike. /Telegrafi/

TË FUNDIT

Ali Ahmeti: Përgjithmonë në zemrat tona miku jonë i madh (Foto)

Ka ndërruar jetë veterani i luftës së dytë botërore, Senatori Bob Dole. Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka shkruar në Facebook...

AlternAtivA: Kuvendi Qendror i Alternativës vendosi që partia t’i bashkohet qeverisë

Sonte u mbajt mbledhja Kuvendit Qendror të Alternativës. Para fillimit të mbledhjes, kryetari Afrim Gashi edhe një herë i kujtoi 45 viktimat e tragjedisë...

Grubi: I paharruar përjetë kujtimi për bashkëqytetarët tanë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dha marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi, sot ka qenë i pranishëm për t'i dhënë lamtumirën e...

Ali Ahmeti: Bashkëqytetarët tanë i përcollëm me nderime të larta shtetërore

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ishte sot i pranishëm në aeroportin e Shkupit për t'iu dhënë lamtumirën e fundit bashkëqytetarëve të...

Zanetti: Ai meriton gjithçka

Zëvendës presidenti i Interit, Javier Zanetti, në intervistën e tij për ESPN , foli edhe për momentin kur Messi u afrua fuqishëm nga Nerazzurrët. “Jam...