9.8 C
Skopje

Nuk ndalen largimet nga ASH

Koalicioni mes Aleancës për Shqiptarët dhe partisë maqedonase siç po ofrohet dita e zgjedhjeve lokale po rritë dëshpërimin dhe reagimet e simpatizantëve të ASH-së të cilat po bëhen më të ashpra, duke rezultuar edhe me dorëheqje e largime të anëtarëve në shenjë pakënaqësie.

Një nga anëtarët e ASH-së, Xhavo Idrizi në faqen e tij në facebook ka shpalosur disa nga arsyet përse ai ka vendosur që të largohet nga partia e Selës. Sipas Idrizit, pasi vendimit të Selës për koalicion me partinë shovene maqedonase VMRO-DPMNE, nuk mund të përballojë që të vazhdojë me aktivitet në këtë parti.

Ky është postimi i plotë i tij:

Çdo situatë që ndodh gjatë jetës së njeriut e bënë atë të ndërmarrë veprime të cilat sadopak ia ndryshojnë jetën në disa pikëpamje.

Unë si një aktivist i flaktë me punën time të pandalur drejt partisë Aleanca për Shqiptarët për ta ndihmuar një parti të jetë unike e pastërt Shqiptare u dëshprova në një farë mënyre kur dëgjova për një koalicion të mundshëm mes VMRO-DPMNES (antishqiptare) dhe ASH-ës.

Unë që sot e tutje tërhiqem nga ish partia përkatëse dhe vijoj drejt kërkimit të diçkaje të re e cila do jetë në ndihmë të Shqiptarëve dhe vetë vendit tim.

Si unë dhe disa aktivistë të ASH-ës distancohemi nga çdo veprim që ata ndërrmarin për bashkëpunim me disa parti Anti Shqiptare.

Ne dëshironim të kishim një parti unike Shqiptare që do të luftonte për të drejtat e Shqiptarëve e të mos vraponim pas partive Maqedonase që urrejnë Shqiptarët se po të ishte për ashtu ne vetë mund të lidheshim me ata dhe të bënim krahun e fortë siç ju pretendoni.

Prej tash e tutje do mundohem që të punoj për të drejtat e Shqiptarëve, vendit tim dhe vetës time dhe do unifikohem në një parti e cila do i plotësoj kërkesat tona.

Do shihemi shumë shpejtë me diçka të re e cila premton shumë për Shqiptarët.

TË FUNDIT

Ali Ahmeti: Përgjithmonë në zemrat tona miku jonë i madh (Foto)

Ka ndërruar jetë veterani i luftës së dytë botërore, Senatori Bob Dole. Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka shkruar në Facebook...

AlternAtivA: Kuvendi Qendror i Alternativës vendosi që partia t’i bashkohet qeverisë

Sonte u mbajt mbledhja Kuvendit Qendror të Alternativës. Para fillimit të mbledhjes, kryetari Afrim Gashi edhe një herë i kujtoi 45 viktimat e tragjedisë...

Grubi: I paharruar përjetë kujtimi për bashkëqytetarët tanë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dha marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi, sot ka qenë i pranishëm për t'i dhënë lamtumirën e...

Ali Ahmeti: Bashkëqytetarët tanë i përcollëm me nderime të larta shtetërore

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ishte sot i pranishëm në aeroportin e Shkupit për t'iu dhënë lamtumirën e fundit bashkëqytetarëve të...

Zanetti: Ai meriton gjithçka

Zëvendës presidenti i Interit, Javier Zanetti, në intervistën e tij për ESPN , foli edhe për momentin kur Messi u afrua fuqishëm nga Nerazzurrët. “Jam...