0.8 C
Skopje

Papa në Hungarinë e Orbanit: Hapni krahët për të gjithë

Papa Françesku i kërkoi Hungarisë të dielën të “hap krahët për të gjithë”, ndërsa Papa hapi një vizitë katër-ditore në Evropën Qendrore.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, komentet u interpretuan nga disa si një kritikë e politikave anti-migracion të kryeministrit Viktor Orban, të cilin Françesku e takoi më herët të dielën pavarësisht pikëpamjeve konfliktuale për një sërë çështjesh.

Orban përshëndeti papën argjentinas në Muzeun e Arteve të Bukura dhe të dy shkuan në një takim privat ku morën pjesë gjithashtu presidenti hungarez dhe zyrtarë të Vatikanit.

Qëndrimi i ashpër i Hungarisë mbi migracionin me sa duket nuk doli në pah.

Vatikani tha se takimi u mbajt në një “atmosferë të përzemërt” dhe zgjati më shumë se sa pritej – 40 minuta.

“Ndër temat e ndryshme të diskutuara ishin roli i kishës në vend, angazhimi për mbrojtjen e mjedisit, mbrojtjen dhe promovimin e familjes”, tha një deklaratë e Vatikanit. /Telegrafi/

TË FUNDIT

RMV me Qeveri të re / Kovaçevski kryeministër, Grubi zëvendëskryeministër i parë

Në KUvendin e Maqedonisë së Verut është zgjedhur Qeveria e re. Nga gjithsej 118 deputetë të pranishëm në sallë, kanë votuar 108. Prej tyre 62...

Arbër Ademi replikë Ziadin Selës: Nuk mund ta mposhtni Ali Ahmetin, jeni humbës në çdo cikël zgjedhor

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arbër Ademi ka replikuar kundër Ziadin Selës duke i thënë se ai duhet të kërkojë përgjegjësi për dështimin...

Vjollca Ademi replikë Ilire Dautit: A ndjeheni mirë që partneri juaj Apasievi nuk ju lejon të flisni shqip?

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi: BDI gjithmonë punon në përmirësimin e pozitës së gruas

Ndaj deputetes opozitare Ilire Dauti ka reaguar deputetja e BDI-së, Vjollca Ademi. Ajo ftoi ASh-në që të shoh gabimet e veta, duke ia kujtuar koalicionet...

Vjollca Ademi ia përplas në fytyrë Ilire Dautit: Nuk keni kredibilitet të flisni, nga 80 mijë vota mbetët me 40 mijë

Gjatë debatit për zgjedhjen e Qeverisë së re, deputetja e ASH-së Ilire Dauti, ka akuzuar BDI-në për varfërimin e qytetarëve dhe largimin e përditshëm...