6.8 C
Skopje

Hulumtimet në spitalin e Tetovës kanë përfunduar thotë Teuta Arifi

Kryetarja e komunës së Tetovës, Teuta Arifi, kishte informacion se spitali i Tetovës kërkoi ndihmë nga disa institucione me situatën me spitalin modular para se të shpërthente zjarri katastrofik që mori 14 jetë, por nuk u përgjigj dhe kërkoi masa të rritura të sigurisë.

“Unë e di se ata i janë drejtuar disa institucioneve për të rritur sigurinë, por ju do të duhet t’i pyesni për këtë”, tha Arifi pasi priti stafin dhe qytetarët e tjerë që ndihmuan në përballimin e pasojave të zjarrit.

Autoritetet lokale sot konfirmuan se ekspertët gjermanë tashmë janë pjesë e ekipit që duhet të hetojë shkaqet e zjarrit, por deri më tani Qeveria dhe Prokuroria nuk kanë informacion.

Sipas kryetares së komunës së Tetovës hetimet në spitalin e modeluar të Tetovës kanë përfunduar. Tani siç thotë është duke u bërë përmbledhja e dokumentacioneve dhe marrja në pyetje e dëshmitarëve. Në detyrë sipas Arifit është edhe ekipi i ekspertëve gjermanë.

“Siç jam e informuar, hulumtimet në vendngjarje kanë përfunduar. Është duke u bërë përmbledhje e dokumentacionit, e të dhënave që kërkohet zyrtarisht nga institucionet si dhe është duke u bërë mbledhja e dëshmive, e dëshmitarëve dhe sistemimi i tyre. Në të njëjtën kohë, në punë është edhe ekipi gjerman i ekspertëve të cilët janë të specifikuar për rekonstruim të ngjarjes, në këtë moment është faza e hulumtimit”, tha Arifi.

TË FUNDIT

Kovaçevski dhe Petkov zotohen për bashkëpunimin mes dy vendeve

Kryeministri Dimitar Kovaçevski pas takimit me homologun e tij bullgar Kiril Petkov njoftoi se është arritur marrëveshje që Bullgaria mos të pengoj përdorimin e...

Kryetari Ganiu mirëpriti kryetarin e Tearcës, Nuhi Nezirin

Sot kisha nderin të jem nikoqir i kryetarit të Komunës së Tearcës, Nuhi Neziri. Vendosja e një bashkëpunimi të fuqishëm mes Çairit dhe Tearcës ishte...

Suat Shaqiri është emëruar drejtor organizativ në Klinikën univerzitare të pulmologjisë dhe alergologjisë

Kandidati për kryetar komune në Çashkë, Suat Shaqiri është emëruar drejtor organizativ në Klinikën univerzitare të pulmologjisë dhe alergologjisë dhe këtë për herë të...

Kryeministri Kovaçevski e priti në takim Kryeministrin bullgar, Kiril Petkov

Me ceremoni shtetërore para Qeverisë, Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, e priti Kryeministrin e Republikës së Bullgarisë Kiril...

Grubi – Abdrakhmanov: Maqedonia e Veriut shembull i respektimit të komuniteteve

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim komisionarin e Lartë të...