30.8 C
Skopje

„100 години чекаме да пораснат, а тие ги сечат за само 5 минути! – Тетовци против Касами (Видео)

“100 години чекаме да порасне, а тие за 5 минути ги сечаат”! – вака изјави револтиран граѓанин во изјава за порталот indeks.mk зборувајки за сечењето на дрвjата во Тетово, односно на улицата “Страшо Пинџур“.

И други граѓани анкетирани од indeks, велат дека постапката на Касами да ги исече тие дрвја била погрешна и неразумна.

Граѓаните меѓу другото му се лутат на Касами за сечењето на некои садници што самоиницијативно се засадени од дукјанџите.

Велат дека сечењето на дрвјата ја расипало убавината што некогаш ја имал улицата, но велат дека во иднина негативно ќе влијае и ќе ја влоши екологијата на градот.

Инаку, пред некои денови со одлука на општината и градоначалникот беа исечени значителен дел од дрвјата на улицата “Страшо Пинџур”. Но по дебатата со советникот Хамди Сулемани, и револтот на граѓаните, работите се стопирани и не се знае кога ќе почнат.

Освен на дрвјата, граѓаните му се лути на Касами што веќе неколку месеци не среди ниту еден пат во Тетово./indeks.mk/

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...