28.8 C
Skopje

Ѓукановиќ: Не е време за посета на Србија, наскоро ќе одам во Приштина

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ изјави дека во моментов не може да се разговара за неговата евентуална посета на Србија, но потврди дека ќе го посети Косово во наредните месеци.

Во интервју за приштинската КТВ, Ѓукановиќ рече дека неговата посета на Косово ќе биде придонес за „меѓудржавното разбирање и зајакнувањето на традицијата на добри црногорско-албански односи“.

Ѓукановиќ вели дека во моментов не може да се разговара за евентуална посета на Србија поради нарушените политички односи меѓу двете земји.

„Јасна ви е причината за нарушените политички односи меѓу нашите две земји во последните години, изјавил Ѓукановиќ.

Црногорскиот претседател тврди дека е апсолутно подготвен да разговара со сите, а особено со соседите, земјите од регионот по јасни политички принципи.

„И, јас не сум од оние кои избираат соговорници, ниту сум тој што го сака овој или оној претседател од Србија. Србија го избира својот претседател, нека го избере со среќа како што сакаат граѓаните на Србија“, рече Ѓукановиќ.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...