30.8 C
Skopje

Украинско МНР: Катастрофата во Чернобил може да се повтори

Руската војска ја презеде контролата врз поранешната нуклеарна централа во Чернобил. Ова прв за Ројтерс го потврдил советникот на украинскиот претседател Михаило Подољак.

„Невозможно е да се каже дека нуклеарната централа во Чернобил е безбедна по целосно бесмислен руски напад“, рече Подољак, пренесе Ројтерс.

„Ова е една од најсериозните закани во Европа денес”.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски пред руската окупација на Чернобил изјави дека „бранителите ги даваат своите животи за да се спречи трагедијата од 1986 година. Ова е објава на војна на цела Европа“, напиша Зеленски на Твитер.

И Министерството за надворешни работи на Украина на Твитер предупреди дека рускиот напад врз Украина „може да предизвика уште една еколошка катастрофа“.

„Во 1986 година светот беше сведок на најголемата технолошка катастрофа во Чернобил. „Доколку Русија ја продолжи војната, Чернобил може да се повтори во 2022 година“, напиша Министерството.

Најголемата нуклеарна несреќа во светот се случи во Чернобил во 1986 година, кога експлодираше нуклеарен реактор, што резултираше со радиоактивна контаминација низ Европа, објави АП.

Електраната се наоѓа на околу 130 километри северно од Киев.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...