10.8 C
Skopje

Украинските авиокомпании префрлаат авиони во странство

Најголемата авиокомпанија во Украина – UIA (International Airlines of Ukraine) почна да ги повлекува авионите во странство по барање на закуподавачите, пренесува avianews.com на својата веб-страница.

Според порталот кој објавува вести за украинската авијација, шест авиони на таа авиокомпанија полетале од аеродромот Бориспол во Киев кон аеродромите во Белград и градот Кастелон во Шпанија.

УИА објави дека на барање на закуподавецот испраќа пет авиони Боинг 737-800 во Шпанија, а уште два авиони во Белград за планирано одржување на моторот.

Оваа ситуација настана затоа што осигурителните компании на 12 февруари најавија дека ќе престанат да ги покриваат ризиците за време на летот над Украина.

Според avianews.com, проблемот влијае на 23 авиони во флотата на три украински авиокомпании – MAU, SkiUp и Bees Airline.

На 13 февруари, за време на летот од Португалија за Киев, нискобуџетната авиокомпанија SkiUp мораше да го приземји авионот во Кишињев, бидејќи сопственикот на авионот и забранил на авиокомпанијата да влезе во воздушниот простор на Украина.

Украинската влада вчера издвои 16,6 милиони гривни (околу 592 милиони долари) за да гарантира продолжување на летањето низ украинскиот воздушен простор, објави премиерот на таа земја Денис Шмигал откако некои западни авиокомпании објавија дека ќе престанат да летаат за Украина поради тензија со Русија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...