30.8 C
Skopje

Тајван ќе се врати во прегратките на татковината

Украина и Тајван се две многу различни прашања и не можат да се споредат, изјави кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји на годишната прес-конференција.

Коои се разликите меѓу тајванските и украинските прашања?

Кина има право да преземе мерки за заштита на своите интереси, рече Ванг Ји. Според него, фундаменталната разлика е во тоа што прашањето на Тајван е исклучиво внатрешна работа на НР Кина, бидејќи островот е составен дел од територијата на Кина, а украинското прашање е спор меѓу две земји.

Ванг Ји, исто така, истакна дека Тајван е составен дел на Кина и на крајот ќе се врати „во прегратките на татковината“. „Тајван на крајот ќе се врати во прегратките на татковината“, рече министерот.

Тој ги охрабри Тајванските власти да завладее принципот „Една Кина“. Кина ќе продолжи да се спротивставува на независноста на Тајван“, истакна тој дека „обидите да се искористи Тајван за да се се уништи Кина се осудени на неуспех“.

Централната влада на НР Кина ги прекина односите со нејзината островска провинција беше прекината во 1949 година, откако силите Куоминтанг предводени од Чианг Каи-шек, поразени во граѓанската војна со Комунистичката партија на Кина, се преселија во Тајван. Деловните и неформалните контакти меѓу островот и континентална Кина беа обновени кон крајот на 1980-тите. Од раните 1990-ти, страните почнаа да контактираат преку невладините организации – Пекингската асоцијација за развој на односите преку Тајванскиот теснец и Тајпејската фондација за размена меѓу теснецот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...