30.8 C
Skopje

Столтенберг: НАТО не планира да влезе во Украина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека алијансата нема да се пресели во Украина, ниту на земја, ниту во воздух, додека руската инвазија продолжува.

Говорејќи за NBC News, Столтенберг ја повтори својата поддршка за Украина и рече дека сојузниците на НАТО продолжуваат да обезбедуваат повеќе противтенковски ракети, воена и финансиска помош. Тој исто така рече дека Украина се чини дека нуди многу посилен отпор отколку што Русија веројатно очекуваше.

„Мислам дека тие го потценија отпорот на кој ќе наидат и затоа имаат помал напредок, зошто напредуваат многу побавно и зошто имаат повисоки стапки на исцрпеност или жртви од очекуваното“, рече тој.

Столтенберг рече дека нема да разговара за конкретни бројки околу жртвите, но рече дека „нема сомнеж дека Русија претрпе многу повеќе жртви отколку што очекуваа, додека целата операција се одвива многу побавно од планираното“.

– Сега гледаме нов бран кој доаѓа од Русија и Белорусија, со тежок оклоп, со артилерија со долг дострел. Тоа е многу непредвидлива и флуидна ситуација – рече тој.

– Мислам дека мора да разбереме дека ова е брутален конфликт што во моментов се случува во Украина – додаде тој.

Тој посочи дека НАТО има одговорност да се погрижи тоа да не излезе од контрола, што дополнително ескалира во загриженост за полноправна војна во Европа, во која ќе бидат вклучени и сојузниците од НАТО.

Столтенберг, исто така, рече дека НАТО не го променил нивото на подготвеност на нашите нуклеарни сили откако рускиот претседател Владимир Путин презеде вонредна акција во неделата и им нареди на своите сили за нуклеарно одвраќање да бидат во готовност.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...