15.8 C
Skopje

Српска партија: ВМРО и СДСМ против ДУИ и Али Ахмети

Непостоење на елементарен национален консензус помеѓу двете најголеми македонски партии е само една од причините зошто лидерот на ДУИ Али Ахмети ги напаѓа СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, пишува на својот фејсбук-профил Иван Стоилковиќ, претседател на Демократската партија на Србите во Македонија.

„На прашањето зошто Али Ахмети ги напаѓа СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ има неколку одговори, ќе се задржам на два. Прво, пред се заради непостоење на елементарен национален консензус помеѓу двете најголеми македонски партии во државна смисла на зборот. И второ, меѓусебниот однос помеѓу двете македонски партии кои повеќе се плашат едни од други, отколку од државни непријатели. Кои се причините за таквиот однос најверојатно најдобро ги знае Али Ахмети и не може да му се одрекне дека мошне умешно ги користи“, напиша Стоилковиќ.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...