15.8 C
Skopje

Средба Халити-Гиевска: Размена на искуства, нови предлози и идеи за можни проекти кои ќе помогнат во дигитализацијата

Размена на искуства, нови предлози и идеи за можни проекти кои ќе помогнат во дигитализацијата, а во насока на подобрување и олеснување на услугите кон граѓаните.
Ова беше во фокусот на денешниот работен состанок што го имав со Никола Љушев- главен извршен директор на Македонски Телеком, Слободанка Гиевска-директор за големопродажба и регулатива и Благој Христов – раководител на регулатива и Претседател на ИКТ здружение при Стопанска Комора на Македонија.
На состанокот разговаравме и за можноста за јавно приватно партнерство во инвестиции за инфраструктура, како и за соработка за адресниот регистар во рамки на системот за Централен регистар на население.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...