15.8 C
Skopje

Смртоносната бура Малик предизвика хаос низ Европа

Во текот на невремето се уништени автомобили и куќи, затворени се мостови и предизвикани се поплави поради што и транспортот не функционира. Илјадници домаќинства останаа без струја.

Бурата Малик особено напредна во нордискиот регион, носејќи силни удари од ветер и обилни дождови во Данска, Финска, Норвешка и Шведска.

Невремето пристигна и во северна Германија откако мина низ Велика Британија, каде предизвика хаос со материјална штета и проблеми со транспортот. Особено беше погодена Шкотска, каде загинаа 60-годишна жена и дете. Во одредени делови на Шкотска ветерот достигна над 160 км/час, а многу домаќинства останаа без струја.

Remote video URL

Во Данска исто така дуваше силен ветер проследен со обилен дожд при што беа затворени неколку мостови, како и автопати кои го поврзуваат Копенхаген со Малме. Данските медиуми објавија дека загинала 78-годишна жена од тешки последици по пад на силен ветер. Во Германија, локалните медиуми објавија дека починал маж откако бил погоден со билборд откачен од силното невреме.

Remote video URL

Поплавите во некои делови на Данска предизвикаа значителна материјална штета, пријавени се неколку сообраќајни несреќи предизвикани од пад на дрвја и урнатини од ветерот.

Во Норвешка е пријавена голема штета врз домови, автомобили и бродови, додека снежните наноси низ Финска предизвикале сообраќајни несреќи кои го нарушиле автобускиот и железничкиот сообраќај во делови на земјата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...