30.8 C
Skopje

СЗО: Омикрон, иако со слаби симптоми, сепак има ризици по здравјето

Македонија го живее врвот од заразата со ковид. Бројките секојдневно растат поради сојот омикрон кој неконтролирано се шири. Иако со поблаги симптоми, сепак, болеста е проследена со висока температура, гребење и болка во грлото, ноќно потење, а според СЗО сепак има ризици по здравјето.

Со новите 2341 случај на коронавирусот вчера во Македонија е достигнат рекордот од почетокот на пандемијата. Од новите случаи 308 повторно се разболеле. И регионот бележи пораст на позитивни случаи на вирусот. Во Србија вчера се регистрирани 19.901 нов случај, што е рекорден број на заболени за еден ден во државата од почетокот на пандемијата, а се зголемува и бројот на хоспитализирани случаи. Во Бугарија исто така се регистрирани рекордни 12.400 нови случаи, и 73 починати. Високи бројки бележат Хрватска, Словенија, Грција. во тек е истражување за тоа колку се ефикасни вакцините. Освен антителата инстутите за имунологија во 22 земји, го испитуваат и ќелијскиот имунитет.

Како најзаразен сој досега, омикронот веќе пристигна и до најдалечното место на светот, односно во чиеланскиот регион Магаланес, кој често се смета за крајот на светот и пат до Антартик. Со оглед на малата популација, тука има само еден болнички кревет, а докторите велат дека ако продолжат да се јавуваат нови пациенти, ќе мора да ги евакуираат луѓето со авион.

Омикронот станува доминантен во цел свет, потиснувајќи ги претходните соеви на коронавирусот. Далеку е крајот на пандемијата, смета СЗО, бидејќи омикронот дава подлога за појава на нови соеви.

Според најновите истражувања, варијантата Омикрон успева да опстане подолго на човечка кожа и на пластични површини во споредба со претходните верзии на коронавирусот. На пластика останува 193 часа, а на човечка кожа 21 час. Токму оваа екстремно висока „стабилност во околината“,му овозможи на Омикрон да ја замени Делта како доминантна варијанта и да се шири со таква брзина, заклучија јапонските научници.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...