30.8 C
Skopje

Руски милијардери си ги кријат јахтите на Малдиви и во Црна Гора

Руските милијардери вложуваат големи напори за да си ги заштитат нивните суперјахти, пишува американскиот магазин Robb Report.

Поради санкциите воведени против Русија, руските милијардери поврзани со рускиот претседател Владимир Путин одлучиле да ги преместат нивните јахти со цел да избегнат запленување.

Податоците од Marine Traffic покажуваат дека најмалку 4 повеќемилионски суперјахти во сопственост на руски бизнисмени моментално пловат во безбедните води на Малдиви и на Црна Гора, пишува CNBC. Овие селидби доаѓаат во момент кога САД и сојузниците сакаат да спроведат повеќе санкции против Русија.

Администрацијата на Бајден неодамна најави дека цел ќе бидат руските олигарси и нивниот имот. Франција исто така направи список од имот во сопственост на руски милијардери, а кој може да биде запленет под санцкии на ЕУ.
Како одговор на тоа, руски милијардери како Вагит Алекперов, претседател на Лукоил, почна да ги преместува неговите скапи бродови за да ги заштити. Неговата раскошна суперјахта Heesen, позната како Galactika Super Nova, ја напушти Барселона и се очекува наредните денови да пристигне во Црна Гора.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...