30.8 C
Skopje

Рускиот амбасадор во ЕУ: Војните во Европа ретко почнуваат во среда

Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов ги отфрли предупредувањата на САД за можен руски напад врз Украина.

„ Што се однесува до Русија, ве уверувам дека нема да има напади оваа среда. Нема да има дополнителни ескалации во наредната недела, или следната недела или следниот месец“, рече Чижов во коментарот објавен во германскиот дневен весник „Дај велт“.

„ Војните во Европа ретко започнуваат во среда“, додаде тој.

Владата на САД соопшти дека е можен руски упад во Украина пред крајот на Зимските олимписки игри во Кина во недела. САД и сојузниците во НАТО ја обвинуваат Русија дека подготвува нов напад врз Украина, по анексијата на Крим во 2014 година, а Русија ги негира тие обвинувања.

Чижов ги осуди американските тврдења за можен напад врз Украина.

„ Кога поднесувате обвинувања – особено многу сериозни обвинувања против Русија – вие сте исто така одговорни за обезбедување докази. Во спротивно тоа е клевета. Тој праша: „Па каде се доказите? Амбасадорот го повтори својот повик до Запад сериозно да ги разгледа безбедносните грижи на Русија.

„ Кога нашите партнери конечно ќе ги слушнат нашите легитимни грижи, процесот на помирување нема да потрае долго. Тоа ќе биде во интерес на сите Европејци од Лисабон до Владивосток, но и на другите земји во светот“, рече тој.

Кремљ бара НАТО да ги ограничи сите активности во Источна Европа и да вети дека нема да ги прифати поранешните советски републики – како Украина – како нови членки. Москва, исто така, бара забрана за распоредување на вооружени системи, вклучувајќи го и американскиот противракетен систем, во близина на границите на Русија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...