15.8 C
Skopje

Русија: Ќе повлечеме дел од војската на границата со УкраинаРусија: Ќе повлечеме дел од војската на границата со Украина

Руското Министерство за одбрана соопшти дека некои војници позиционирани на границата со Украина се враќаат во базите по завршувањето на вежбите.

Сепак, големите вежби низ земјата продолжуваат.

Јужните и западните воени единици на Русија почнаа да ги враќаат своите војници на постојаните позиции по вежбите, изјави во вторникот портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков.

Портпаролот, исто така, рече дека ја продолжува серијата вежби во кои се вклучени речиси сите окрузи и морнарици.

Да потсетиме, целиот свет се плаши од конфликтот во Источна Европа, а западните власти со денови зборуваат дека руската инвазија на Украина е многу веројатна и може да се случи наскоро.

Во последните денови, Западот и Киев постојано повторуваат предупредувања за потенцијална руска инвазија на Украина, додека портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, постојано ги опиша таквите тврдења како „празни и неосновани“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...