30.8 C
Skopje

Русите имале 800 жртви од почетокот на инвазијата!

Во акциите на украинската армија имало 800 жртви меѓу руските војници од почетокот на воените дејствија во раните утрински часови во четвртокот.

Ова го покажуваат податоците на украинското Министерство за одбрана, пренесуваат медиуми, но веста не може до крај да биде потврдена.

Покрај тоа, според украинската страна – уништени се повеќе од 30 руски тенкови, како и седум авиони и шест хеликоптери.

Во исто време, украинската армија го крена во воздух мостот на реката Тетерев, на околу 50 километри од главниот град Киев, со цел да им го отежне преминот на руските тенковски колони преку главниот град..

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...