30.8 C
Skopje

Реџепи: Универзитетот „Мајка Тереза“ со нови простории во касарната „Илинден“ во Скопје

Заменик министерот за транспорт и врски, г. Беким Реџепи денеска оствари работна средба со ректорот на Универзитетот „Мајка Тереза“ во Скопје проф. д-р. Изет Зеќири веднаш му го предаде решението на Министерството за транспорт и врски со кое се овозможува почеток на реструктуирање на објектите во касарната Илинден кои му се доделени на овој универзитет.

Со ова, Универзитетот „Мајка Тереза“ од денеска има целосна сопственост на земјиштето од 50 илјади метри квадратни и шест објекти кои ќе бидат приспособени за потребите на универзитетот.

Во меѓувреме, пред извесно време, со одлука на Владата на Република Северна Македонија, на УМТ беа доделени постоечки капацитети во касарната Илинден кои ќе бидат приспособени на потребите на наставно-научниот кадар и студентите.

Во оваа прилика, ректорот Зеќири во име на раководниот кадар и студентите на УМТ му се заблагодари на заменик министерот Реџепи за посветеноста и забрзувањето на постапките, по што му врачи плакета во знак на благодарност за сиот негов придонес во овој историски ден.

https://www.facebook.com/photo?fbid=426989459375941&set=pcb.426989562709264

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...