15.8 C
Skopje

Реџепи: Беса, сателит на ВМРО и Левица

Поранешниот пратеник на Движењето Беса, Кастриот Реџепи, смета дека Движењето Беса станала сателит на ВМРО и Левица.

Тој во изјава за порталот индекс.мк изрази жалење што политичкиот субјект што тој го поддржувал некогаш, паднал на тоа ниво да стане сателит на ВМРО и Левица и да се приклучи на блокадата на државниот законодавен дом кој одговара пред граѓаните.
„Сигурно ова е обврска преземена за време на локалните избори за Тетово и слепо ја следат секоја акција на ВМРО“, изјави Кастриот Реџепи за индекс.мк.

Тој вели дека пратениците се избираат за да се подобри животот на граѓаните, а не да им го отежнат. Додава дека има добри луѓе во Движењето Беса, но дека неодамнешните акробации на на некои поединци за лична корист, оваа партија скапо ќе ја чини на следните избори.

Кастриот Реџепи вели дека пратениците се избрани од народот да предлагаат закони, или нивна промена преку амандмани, а не со амандмани да ги блокираат, затоа што блокадата не е во интерес на државата.

“Повеќе од две години има блокирани закони, и сега со потполна блокада ништо нема да функционира и Собранието нема да ја врши својата функција токму во време на светска криза поврзано со војната во Украина. Ова ќе донесе дополнителен проблем со блокирање и на институциите со што ќе се испрати порака дека оваа држава не функционира, вклучително и процесите во кои се наоѓаме“, нагласи Реџепи.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...