15.8 C
Skopje

Путин му го кажаа на Ердоган условот за прекин на специјалната воена операција

Рускиот претседател Владимир Путин за време на телефонскиот разговор го информирал турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган за руската специјална операција за заштита на Донбас, а исто така детално ги објаснил главните цели и задачи поставени, соопшти прес-службата на Кремљ.

Рускиот претседател најави дека е можно прекинување на специјалната операција само доколку Киев престане да се бори и ги исполни барањата на Русија.

Путин нагласи дека руската специјална операција во Украина се одвива според планот и во согласност со распоредот.

„Потврдена е подготвеноста на руската страна за дијалог со украинските власти и со странските партнери со цел да се реши конфликтот“, се вели во соопштението.

За време на разговорите, Путин го привлече вниманието на Ердоган на фактот дека сите обиди на Киев да го одложи преговарачкиот процес немаат перспектива.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...