15.8 C
Skopje

ПРВА ЖРТВА ВО УКРАИНА – загина чувар, државата обвинува дека непријателот не ја напаѓа само границата, туку и други објекти

Еден граничен чувар загина, а се утврдуваат информации за други жртви откако беше гранатирана граничната област во близина на населеното место Преображенка во Херсонската област.

Тамошните медиуми објавуваат дека непријателот не ја напаѓа само границата, туку и објекти кои не се дел од неа.

Еден објект на Државната гранична служба на Украина во киевскиот регион беше гранатирана, најверојатно од ракетно оружје.

https://www.facebook.com/DPSUkraine/posts/283331640572380

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...