30.8 C
Skopje

Поранешниот премиер на Бугарија Бојко Борисов ноќта ја минал во притвор

Приведени се и екс – министерот за финансии Владислав Горанов, поранешната шефица на одборот за буџет Менда Стојанова и поранешната шефица на службата за информирање на владата Севдалина Арнаудова.

Борисов беше изведен од својата куќа во округот Банкја и одведен во главната управа на националната полиција. Според неговиот адвокат Менко Менков, на Борисов ноќта ја помина во полиција.

Борисов е уапсен само 6 часа подоцна откако во Бугарија претстојуваше главната европска обвинителка Лаура Ковеши.

Симпатизери и членови на ГЕРБ утринава  протестираат пред полиција и  пред министерскиот совет, во знак на протест поради апсењето на лидерот на партијата Бојко Борисов. Ова е прв протест на партијата откако е во опозиција. Пред зградата има засилено полициско присуство.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Во случај на договор со Бугарија, Франција ќе организира прва меѓувладина седница на Северна Македонија и ЕУ

Француското Министерство за надворешни работи и Европа се огласи по средбата на шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан со неговиот колега од Северна...

Средба на министерот Шаќири со романската амбасадорка Адела Моника Аксинте

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска имаше средба со амбасадорката на Романија Адела Моника Аксинте, на која разговарале за унапредување и интензивирање...

Ѓоргиев: Сегашниот пристап од Софија води кон консолидирање на наративите на Тодор Живков

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска продолжува со својата работа, но во една крајно влошена атмосфера по отворањето на Бугарскиот клуб...

Зошто и како странци купуваат недвижности во офшор земји како Дубаи?

Во овие финансиски или даночни раеви инвеститорите се ослободени од даноци и немаат никаква законска обврска да го докажуваат потеклото на своите пари пред...

Превирања во НСДП: Битка за наследник на Тито

Има судир, но не и раскол во НСДП, вели за Фокус се уште актуелниот партиски претседател во заминување Тито Петковски, откако два табори влегоа...